Az eddig megismert intézkedésekből kiindulva az újlakás építés és a felújítási aktivitás növekedése révén az építőipar évente plusz 1%-os mértékben hozzá tud járulni a GDP növekedéséhez – írta közleményében az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ).
Hozzátették, az energetikai célú felújítások dinamikus elindulásához nélkülözhetetlen, hogy többféle, már januártól elérhető támogatási forrás egymással kombinálhatóan is igénybe vehető legyen. Egyúttal azt kérik, legyen kötelező elem a kivitelezőkre és termékekre vonatkozó regisztráció és az egyszerűsített környezettanúsítás, ami az otthonfelújítási programnál már működik. „Ne fordulhasson elő, hogy kóklerek dolgoznak államilag támogatott munkán, selejtes építőanyagokkal” – hangsúlyozza az ÉVOSZ, amely szerint évi 25 ezer új lakás építésére van szükség.
A nemrégiben bejelentett vidéki otthonfelújítási program kapcsán többek között arról írnak, a település méretbeli korlátozás ismeretében a program akkor tudna értelmezhető méretű, azaz legalább 100 milliárd forint értékű többlet beruházást generálni, ha a támogatást a nem gyerekes vidéki családok is felhasználhatnák, vagyis azok, akik a program első köréből kimaradtak.
Az ÉVOSZ úgy látja, fontos lenne továbbá, hogy a vidéki épületek energetikai korszerűsítési folyamatát támogassa a program oly módon, hogy akik az első körben nem ilyen felhasználási céllal vették igénybe a támogatást, azok a mostani programot kifejezetten ilyen, energiafogyasztást és karbonkibocsátást csökkentő hatású felújításokra újra igényelhessék.
Fiataloknak szóló lakásprogramot kezdeményez az ÉVOSZ
Az építőipari szakmai szövetség egy fiataloknak szóló lakásprogram elindítása is kezdeményezi, amelynek az alapját a „bérlőből tulajdonos” modell jelentené. Ennek a lényege, hogy egy bérletinek induló konstrukció a futamidő alatt egy ponton átvált tulajdonszerzési lehetőségbe és így teremt egy elérhető otthonteremtési alternatívát a fiatalok számára. A program hatékonyságát növelné, ha az állam az önkormányzatokkal és a piaci szereplőkkel együtt lépne fel és együttműködésben, azaz koordináltan jönnének létre a projektek – írják a közleményben.
Lakásfelújítás SZÉP-kártyával
Az ÉVOSZ szerint amennyiben lehetővé válna, hogy a SZÉP-kártyára érkező, kedvező adóteherrel támogatott munkáltatói juttatások fel lehetne használni lakásfelújításra. Az ÉVOSZ ezért javasolja, hogy azok a már SZÉP-Kártyán lévő pénzek, amelyeket legalább 1 éve nem használtak fel, meg lehessen ezt tenni energetikai felújítási munkálatokhoz is.
Forrás: ÉVOSZ / sajtóközlemény
Fotóillusztráció: Canva