Gondolatok a domotika-szakmérnökök, -szaktanácsadók tevékenységéről

domotika-szakmernok-kollar-csaba

Mesterséges intelligencia segítségével generált épületbelsők.

A (nagy)városi ember életének jelentős részét épített környezetben tölti, s ha még ehhez hozzávesszük a (tömeg)közlekedési eszközökön történő utazást is, akkor azt mondhatjuk, hogy a kültéri szabadidős hobbitevékenységeket leszámítva gyakorlatilag zárt terekben éli az életét. Ezek a zárt terek komoly hatással vannak az ember szubjektív állapotára, jóllétére, alvásának minőségére, munkateljesítményére, s ezért a magánember, a munkavállaló, de a munkáltató célja is közös lehet: olyan belső tereket kell kialakíttatni, amelyek komfortosak, egészségesek, kényelmesek, biztonságosak, s fenntartásuk és üzemeltetésük gazdaságos. Akár a magán- és társasházak, akár a középületek kialakításánál, illetve az ezeknél telepített épületgépészeti és –villamossági, informatikai rendszereknél egyre fontosabb elvárás, hogy a különböző szakágak képviselői együttműködjenek, illetve hogy a különböző rendszerek problémamentesen kapcsolódjanak össze, így megalkotva az épület minden igényt kielégítő, komplex rendszerét. 

Ahogy korábban a mechatronika, az elmúlt évtizedben az intelligens házak, épületek területén vált megkerülhetetlenné az az elképzelés, hogy a tervezői, kivitelezői, üzemeltetői, karbantartói és fejlesztői feladatokat olyan szakemberek végezzék, végeztessék el, vagy vegyenek részt ezekben, akik tudásában integrálódnak a különböző szakterületek, vagyis az épületek esetében az épületgépészet, az épületvillamosság, az épületautomatizálás, illetve újabban már a mesterséges intelligencia tudományos, gyakorlatban is hasznosítható eredményei is. Tény, hogy a komplex domotikarendszerekkel ellátott, és gazdaságosan működtetett épületek iránti igény dinamikusan növekszik, nem csak Európa nyugati részén, Ázsiában vagy az USA-ban, hanem már Magyarországon is.

A hazai és nemzetközi terminológiában egyaránt lehet találkozni az automatizált épület, épületautomatizálás, intelligens ház, intelligens otthon, okosház, okosotthon, okosiroda, robotizált épület, illetve domotika vagy domotikarendszer kifejezésekkel, ezek közül leginkább utóbbi fejezi ki azt, amivel a továbbiakban foglalkozni kívánok.

A domotika a különféle otthoni és irodai tevékenységek támogatását jelenti a kényelem, a komfort, az energiahatékonyság és a biztonság növelése céljából. Ennek érdekében megannyi hálózati szolgáltatás kapcsolódik az otthon/iroda különböző elemeihez, mint például a világításhoz, az épületgépészeti megoldásokhoz (fűtés, hűtés, szellőztetés, légkondicionálás), az árnyékoláshoz, a háztartási gépekhez, a szórakoztató eszközökhöz, a biztonsági és egyéb rendszerekhez.

Egy jól működő domotikarendszer lehetőséget biztosít arra, hogy a felhasználó, üzemeltető akár távolról is, biztonságos internetprotokollokon keresztül tudja felügyelni, illetve vezérelni a különböző rendszerelemeket, vagyis képes legyen beavatkozni azok működésébe. Ugyanakkor a domotikarendszer – különösen a mesterséges intelligenciával támogatott rendszer – folyamatosan tanul a felhasználók szokásaiból, a környezet változásaiból, ezeket az információkat összeveti a különböző szenzorok által rögzített adatokkal, valamint külső forrásból származó információkkal (pl. időjárás-előrejelzés), majd ennek alapján a felhasználó beavatkozása nélkül is képes megfelelni a kényelem, komfort, energiahatékonyság és biztonság elvárásainak.

A domotika-szakmérnökök, -szaktanácsadók azok, akik hivatásszerűen és az elméleti ismeretek gyakorlatba ültetésével képesek a megrendelői igények, valamint az aktuális termékkínálat alapján a domotikarendszereket megtervezni, telepíttetni, a telepítés során a szükséges tanácsadási és minőségellenőrzési feladatokat ellátni, majd a kész rendszereket működtetni, felügyelni, karbantartani, igény esetén továbbfejleszteni. Egyfajta integrátori szerepet töltenek be azzal, hogy rálátásuk van valamennyi szakterületre, ezzel elősegítve a szakterületek közötti hatékonyabb szakmai kommunikációt, illetve munkavégzést.

A domotika-szakmérnök, -szaktanácsadó szak az országban elsőként és egyedüliként az Óbudai Egyetem Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Karon indult el 2023-ban, többéves előkészítő és szervezőmunka után. Az alapötletet az egyetem és a kar vezetése azonnal támogatta, különösen, hogy a szak szakindítási dokumentációjának összeállításánál nagy hangsúlyt helyeztünk az elméleti és gyakorlati tantárgyak egészséges arányára, s a modern, piacképes tudás átadására. Ebben partnereink a több évtizedes oktatási tapasztalattal és tudományos fokozattal rendelkező egyetemi oktatók, az agilis doktoranduszok és az adott szakterületen kimagasló gyakorlati tudással rendelkező felsőfokú, rendszerint műszaki végzettségű szakemberek. Kiváló meglátásaik és javaslataik mellett fontosnak tartottuk és tartjuk a képzési programról kikérni több vállalat, illetve szakmai szövetség (pl. MÉGSZ, Magyar Okosotthon és Épületautomatizálási Szövetség) véleményét is. Ezeknek a visszajelzéseknek a segítségével, valamint több saját kutatásunk eredményére alapozva folyamatosan frissítjük és modernizáljuk a tananyagokat, hiszen a műszaki területeken elengedhetetlen ez az innovatív szemléletmód, ha meg akarjuk tartani a képzés színvonalát, illetve olyan szakembereket akarunk képezni, akik magabiztosan tudják képviselni ezt az innovatív szemléletmódot szakmérnöki, szaktanácsadói munkájuk során. Hallgatóink többek között biztonságtechnikával, építészettel, épületgépészettel, épületvillamossággal és elektronikával, épületinformatikával, környezetvédelemmel, tervdokumentációval, vezetékes és vezeték nélküli kommunikációval, információbiztonsággal, üzemeltetéssel foglalkozó tantárgyakat hallgatnak, illetve vesznek részt a kapcsolódó gyakorlatokon, de fontos, hogy kellően alapos ismereteik legyenek a programozás, az adatbázisok és a mesterséges intelligencia területén is.

A modern tudásjavak gyarapítását szolgálja, hogy az egyetem biztonságtudományi doktori iskolájában a domotika területén kutatási témát hirdetünk meg, amelyre mesterfokozattal rendelkező épületgépész kollégák jelentkezését is örömmel várjuk, illetve folyamatosan együtt dolgozunk a karon működő Mesterséges Intelligencia Műhellyel, többek között a komplex domotikarendszerek és az adaptív mesterséges intelligencia kapcsolódási pontjait vizsgálva. 

A kétéves domotika-szakmérnök, -szaktanácsadó szakot – kellő számú érdeklődő esetén – évente indítjuk szeptemberi kezdéssel Budapesten, a Bánki Karon.
Bővebb információt ezen a linken lehet találni

Dr. habil. Kollár Csaba PhD
tudományos főmunkatárs
szakvezető


Kollár Csaba a közgazdaságtudományok doktora (PhD), a katonai műszaki tudományok habilitált doktora (Dr. habil.). Kutatási területe többek között az ember-robot interakció, az okosváros, a mesterséges intelligencia, a domotika, a komfortelmélet, a beteg épület szindróma (SBS). Az Óbudai Egyetem tudományos főmunkatársa, a domotika szakmérnök/szaktanácsadó képzések vezetője, az MTA IX. Osztály Hadtudományi Bizottsága által minősített Biztonságtudományi Szemle szerkesztőbizottságának tudományos titkára, az Egyetem Biztonságtudományi Doktori Iskolájának és az NKE Katonai Műszaki Doktori Iskolájának az oktatója, témavezetője.

Megosztás

Előző olvasása

Hosszabb időre tolná ki a lakosság az otthonfelújításokat

Következő olvasása

Újszilváson üzemel a fotovoltaikus rendszer