A szakszerű vízvezetékszerelés öt alapszabálya

1. Kérdezzük meg a vízművektől a hidegvíz minőségét.

Ebből a szempontból különösen a víz keménysége, pH-értéke és az ún. TOC-érték fontos. Az utóbbi a vízben lévő szerves anyagok koncentrációját adja meg. 

Pontosan ez a három paraméter az, ami a döntő vízvezetékek anyagválasztásánál. Például rézcsövek esetén a víz pH-értéke ≥ 7,4 legyen. Rézcsöves szerelés azonban akkor is lehetséges, ha pH-érték 7,0 és 7,4 között van, és a TOC-érték nem haladja meg az 1,5 mg/l értéket.

2. Ügyeljünk a víz áramlási irányára

Vízvezeték-szereléseknél két vagy több fém alkalmazása esetén az áramlási irányt tekintve először a kevésbé nemeset, majd a nemesebbet kell beépíteni. A cirkulációs HMV-hálózatok ezen a téren különleges kihívást jelentenek.

3. Egyes vezetékszakaszokat ki kell cserélni

Egyes vezetékszakaszok cseréje nem csak korróziós okokból lehet szükséges, hanem az emberi egészség és élet védelme érdekében is. Bár ólomanyagú csöveket már 50 éve nem alkalmaznak az új szereléseknél, de a meglévő rendszerekben még mindig találhatók többméteres csőszakaszok ólomból, amelyekből az emberi egészségre veszélyes ólom oldódik ki. Ha az épületben vízvezeték-szerelési munkákat végeznek, akkor ezeket a vezetékszakaszokat ki kell cserélni! 

4. A higiéniai veszélyeztetést meg kell akadályozni

A legionellák és egyéb baktériumok által okozott veszélyeztetést a szerelési munkák keretében az alábbiak elvégzésével lehet jelentősen csökkenteni, vagy akár megszüntetni:

  • a HMV-termelés és HMV-cirkuláció éjszaki lekapcsolásának mellőzése.
  • a már lerakódásokkal rendelkező régi vezetékek cseréje, 
  • a holt vezetékszakaszok leszerelése,
  • az igények szerint méretezett új csővezetékek beszerelése, 
  • a teljes vízvezetéki rendszer termikus és hidraulikus beszabályozása a megfelelő cirkulációs szabályozószelepek révén,

5. A préskötéseket előnyben kell részesíteni

Különösen szűk helyviszonyok esetén, mint például előfalas szerkezeteknél a préskötéses szerelés sokkal egyszerűbb, gazdaságosabb, és biztonságosabb is, mint más szereléstechnológiák. Mivel a préskötésnél nem alkalmazunk nyílt lángot, így tűzveszély sem jelentkezik, továbbá a forrasztásnál alkalmazott folyasztószer elmaradása miatt az ivóvízhigiénia nem kerül veszélyeztetésre. 

Forrás: haustec.de
Fotóillusztráció: Canva

Megosztás

Előző olvasása

Hőszivattyúk és a zöld átállás: miért lehet joker a hőszivattyú a dekarbonizációban?

Következő olvasása

A kevesebb újlakás-építés miatt élénkítésre van szükség