Jelentős változások jönnek a hűtőközeg-használatban

klima-legkondicionalo-hutokozeg-f-gaz-hkvsz-szabalyozas-2025

Új rendeletek léptek hatályba a hűtőközeg-használat és a klímás szakemberek jogosultságával kapcsolatos minimum követelményekkel kapcsolatban. Az idei év várhatóan a hazai szabályozási részletek tisztázásával fog eltelni, de év végén már az új előírások alapján újíthatók meg a szerelői jogosultságok – tudtuk meg a Hűtő- és Klímatechnikai Vállalkozások Szövetségétől (HKVSZ).

Annyira felkavarta a klímás szakmát a nemrégiben elfogadott több európai uniós rendelet (a cikk alján elérhetőek ezek a jogszabályok), hogy a HKVSZ hírlevelének szerkesztője a legutóbbi hírlevelet egy amerikai bírótól vett idézettel kezdte: „Ne várj, a legjobb alkalom soha nem fog elérkezni. Kezdj hozzá ott, ahol éppen most vagy, és használj bármilyen eszközt, ami csak a kezedbe kerül, hiszen a legjobb szerszámokat útközben úgyis meg fogod találni”.

„A 2024/573-as EU-s rendelet hosszan sorolja az új forgalomba helyezési tilalmakat, amelynek a lényege, hogy a 2050-es klímacélok teljesüljenek, ezért jelentős hűtőközeg-változtatást írnak elő, lényegesen alacsonyabb, de biztonságtechnikai szempontokból veszélyesebb hűtőtechnológiák alkalmazásával” – mondta el számunkra a HKVSZ elnöke. Várkonyi Nándor hozzátette, bár ismertek voltak már ezek a tendenciák, a kivezetések gyorsasága mindenképpen meglepte a szakembereket.

A használható hűtőközegek tekintetében legkésőbb 2030 körül már kizárólag a maximum 150 GWP értékű töltettel működő hűtéstechnikai berendezéseket lehet csak forgalomba hozni, amelyek ezért felváltják a jelenleg jellemzően alkalmazott fluorozott szénhidrogénalapú hűtőközegeket, vagyis az F-gázokat.   

Az elmúlt évezred utolsó évtizedeiben egyre nagyobb fókusz került a klasszikusan Freon gyűjtőnevű hűtőközegekre, ugyanis megállapították, hogy jelentős mértékben hozzájárul a sztatoszféra ózonrétegének károsodásához. Az ózonkárosító anyagok (ORLA / klórozott szénhidrogének) kivezetése gyakorlatilag megtörtént az EU-ban a kétezres évek elejéig. A helyettesítő közegként alkalmazott F-gázokról azonban kiderült, hogy fokozott üvegház hatásúak (magas GWP), ezért kezdődött meg a klímapiacon elérhető berendezések üzemeltetése során alkalmazott F-gázok kivezetésének terve, amely szorosan összefügg az Európai Unió 2050-re vállalt kibocsátáscsökkentési céljaival. (Erről itt olvasható el egy korábbi szakmai cikk.)

Fel kell készülni az új hűtőközegek biztonságos alkalmazására

Mint azt Várkonyi Nándor elmondta, az új rendeletek a szénhidrogén-származékok, a széndioxid és ammónia alkalmazását helyezik előtérbe, azonban ennek több olyan feltétele is van, amelyekre még nem készültek fel a hazai szakmagyakorlók.

„Míg az előbbi használata tűz- és robbanásveszélyes, utóbbi kettő veszélyesen magas nyomású, illetve mérgező, azaz olyan biztonságtechnikai feltételeknek kell megfelelni, amely sok feladatot ró a szakmára” – emelte ki a HKVSZ elnöke. Várkonyi Nándor szerint a hazai szabályozás így is „előre szaladt” sok szempontból, hiszen itthon már évek óta működik a széndioxid-kibocsátás csökkentése a klímapiacon. Az új, biztonságtechnikai szempontból veszélyesebb anyagok és eljárás miatt ezentúl úgynevezett kockázatelemzést kell végeztetni jogosultsággal rendelkező tervezővel, amely további költség- és időnövekedéssel jár – azonban első a biztonság.

Új hűtőközegekhez új képzések kellenek a szerelői jogosultsághoz

Az új anyagok előírásai és az ezzel kapcsolatos biztonságtechnikai feltételek megteremtése miatt várhatóan új oktatásra lesz szükség a szerelői jogosultságok megszerzéséhez, az eddigi három évente megújító vizsga megszűnik. Az új oktatási rendelet szerint (1/2025 EM rendelet) a jogosultság meghosszabbításához minden képesített személynek egy átképző vizsgát kell sikeresen letenni – a kategóriájuknak megfelelő alternatív hűtőközeg-ismeretekkel –, majd kétévenként részt kell venni egy vizsgával záruló szakmai továbbképzésen.

A HKVSZ a március végi országos konferenciáján részletesen fog tájékoztatni a változó szabályokról, a tervek szerint a Nemzeti Klímavédelmi Hatóság képviselői is előadást tartanak, amit egy fórum is követ a témában. 


Kapcsolódó rendeletek, szabályok
2024/573 EU Rendelet (ez a rendelet váltotta a korábbi 517/2014 EU Rendeletet)
2024/590 EU Rendelet (ORLA rendelet, amely váltotta az 1005/2009 EK Rendeletet)
2024/2215 EU Rendelet (amely az 573/2024 EU Rendelet ún. végrehajtása rendelete a személyképesítésekre vonatkozó átfogó minimumkövetelményekkel kapcsolatban)
2024/2174 EU Rendelet (amely az 573/2024 EU Rendeletben szereplő termékek és berendezések címkézésére vonatkozik)

Hazai rendeletek, törvények az 573/2024 EU Rendelet kapcsán
2024. évi LXXXVII. törvény a klímagázokról (ez gyakorlatilag az 573/2024 EU rendelet hazai törvényként való adaptálása)
458/2024 Kormányrendelet (mint a 24/LXXXVII.tv. vh-rendelete, mely gyakorlatilag a 14/2015 Korm.rend-t váltja)
1/2025 EM rendelet (ez a klímagázokkal kapcsolatos tevékenységet végzők személyképesítési rendszerére vonatkozik, és váltja a 60/2016 NFM-rendeletet)


Korábban az F-gáz rendeletekkel mi is többször foglalkoztunk, ezek a cikkek ide kattintva érhetők el.


ZBT
Fotóillusztráció: Canva

Megosztás

Előző olvasása

Támadják a TÉKA „oldalfali” szabályozását

Következő olvasása

Hőszivattyúk és a zöld átállás: miért lehet joker a hőszivattyú a dekarbonizációban?