Több év szünet után idén újra megtartható és elérhető a Hűtő-, klíma- és hőszivattyú berendezés-szerelő képzés a felnőttképzés rendszerében is. A már elindított tanfolyamok gyakorlatáról és minőségéről a hűtős szakma képviselői igen markáns kritikát fogalmaztak meg a HKVSZ sümegi szervízkonferenciáján. Rácz László szegedi mérnöktanár elemezte a részleteket.
A képzésnek a 2024. június 26-tól megváltozott szakmai programkövetelménye alapján újra teljeskörű klímaszerelői végzettség (és a legfontosabb: tudás) szerezhető az iskolarendszeren kívüli felnőttképzésben is.
A képzésre csábító intézmények hirdetéseinek szinte megegyező tartalma a következő:
Hűtő-, klíma- és hőszivattyú berendezés-szerelő 2024-es képzés:
- Azonosító száma: 07134001
- Időtartama: 400 tanóra, előzetes tudás beszámításával csökkenthető
- Várható indulása: folyamatosan várják a jelentkezőket!
- Iskolai előképzettség:középfokú végzettség
- Szakmai végzettség: nem szükséges
- Egészségügyi alkalmassági követelmény: szükséges
- Képzési helyszín:Az országban kb. 30-35 intézmény hirdeti
- Képzés ára: 330.000 – 400.000Ft/fő + vizsgadíj
A hűtő-, klíma- és hőszivattyú berendezés-szerelő képzés munkaterülete:
- Teljeskörű klíma- és hőszivattyú-szerelést végezhet.
- Nem csak a lakossági kiszolgálást tudja ellátni, hanem a
- Nagyteljesítményű ipari légtechnikai, klíma- és hőszivattyú-berendezések kiépítését, szerelését, karbantartását korlátozások nélkül.
- A szakember képes szerelni, javítani, karbantartani, beüzemelni és beszabályozni a hűtő és hőszivattyú rendszereket és berendezéseket, légtechnikai berendezéseket, klíma berendezéseket és azok rendszer elemeit. Ismeri a szerelési, beépítési, üzembehelyezési előírásokat.
- Dokumentálja a beüzemelés során mért adatokat, és elvégzi az adminisztrációs feladatokat.
- Dokumentáció alapján
a megújuló energiaforrásokból előállított energia használatának előmozdításáról szóló, 2018.december 11-i (EU) 2018/2001 európai parlamenti és tanácsi irányelv IV. melléklet 6. pont c) alpontjában a hőszivattyúk üzembe helyezése tekintetében meghatározott ismeretekkel és kulcskompetenciákkal összhangban hőszivattyús rendszert szerel.
A képzésben történő részvétel bemeneti feltételei:
Előzetes tudásfelmérés:
– Iskolai előképzettség: középfokú végzettség
– A képzésben résztvevőnek az alábbi magabiztos tudással és gyakorlati készségekkel kell rendelkeznie a képzés kezdetekor:
- műszaki rajz olvasása és értelmezése;
- villamos áramköri elemek jelképi ábrázolása;
- az épületgépészeti tervjelek ismerete;
- az irányítástechnikában alkalmazandó jelképi ábrázolások ismerete;
- elektrotechnikai alapszámítások elvégzése;
- hőmérséklet- és nyomásváltozással összefüggő egyszerű számítások elvégzése;
- kézi és kisgépekkel végzett fém-megmunkálási eljárások ismerete;
- fémből készült alkatrészek gyártási műveleteihez alkalmazható szerszámok, készülékek, kisgépek, és azok biztonságos használatának ismerete;
- egyszerű villamos áramkörök esetében a feszültség-, áramerősség- és ellenállás-mérés módjának és mérőeszközeinek ismerete terén.
A fenti tudás és készségek ellenőrzése előzetes tudásfelméréssel történik (Van olyan képzőhely, ahol 25.000 Ft az előzetes tudásfelmérés díja.), mely során a résztvevőnek az alábbi feladatot kell megoldania:
1. Tesztet kell kitöltenie, mely a jelentkező tudását és ismereteit méri.
2. Egyszerű gyakorlati feladatot kell megvalósítania, mely az alábbiakat tartalmazza: szabadkézi munkaterv vázlat készítése a méretezett rajz kiegészítése;
Előzetes tudásmérés alól mentesülnek a programkövetelményekben felsorolt szakképesítések. Röviden:
- épületgépészeti OKJ-s szakképzettségek,
- OKJ-s végzettségű hűtős szakterületek,
- energetikai elektromos villanyszerelő végzettség
- gépész technikus mechatronikai végzettség stb.
A képzés „házi” vizsgával zárul, és egy TANÚSÍTVÁNY kerül kiadásra, aminek feltétele a záróvizsgán „Megfelelt” minősítés megszerzése. A szakképzettséget, illetve szakképesítést igazoló (kék) bizonyítvány megszerzését az akkreditált vizsgaközpont biztosítja!
AMÁTRIX szakiskolaérzi, hogy ez mennyire kényes képzés, ezért ezt írja a hirdetése végén: A fent közöltek az ide vonatkozó jogszabályok általunk történő értelmezésén alapulnak, számos egyéni paraméter figyelembevételétől és az esetek értelmezésétől eltekintünk, a szakmai bizonyítvány felhasználásának részletes feltételeiről minden esetben érdeklődjön a tematikusan érintett hatóságoknál!
Képzési helyek ajánlatai az elméleti-gyakorlati képzés jellegére:
- Havi egy hétvége (szombat és vasárnap) teljes egészében egyéni gyakorlóhelyen vagy előzetes tudásszint felméréssel. Jelenléti képzés.
- Havi kettő hétvége (szombat és vasárnap) központi gyakorlóhelyen. Jelenléti képzés.
- Online plusz képzés havi 1-2 hétvége (szombat és vasárnap) Online elmélet, jelenléti gyakorlat.
A gyakorlatszervezés módja: a Képző a kontakt gyakorlatot biztosítja, de a jelentkezőnek lehetősége van ettől eltérni, amennyiben a javasolt gyakorlati képzést nyújtó cég a feladatra alkalmas, és az együttműködését a Képzővel befogadó dokumentummal is alátámasztja. Az online plusz csomagnál a gyakorlat teljesíthető a Résztvevő és a Képző gyakorlóhelyén megosztva is (megosztott gyakorlat).
Eddig a képzésre csábító intézmények hirdetési tartalmi anyagát idéztem.
Hol itt a probléma???
Vannak számottevő szakmai tapasztalattal és gyakorlattal rendelkező szakképzők:
- Szaktechnikumok ahol eddig is volt hűtős képzés
- Területi szakképzési centrumok
- Országos szervezettséggel rendelkező felnőttképzési szervezetek, mint Oktáv, Mátrix, Hidra, FOCUS, SZTÁV
Ezeknél is felmerülhet az a probléma, hogy a rendelkezésre álló elméleti és gyakorlati óraszám nem elegendő a tudásanyag elsajátítására. Viszont ezt a képzést jónéhány további képzőhely is meghirdette. Kétséges, hogy a több mint 15-20 új képzőhelyen megfelelő szakemberek, oktatók állnak rendelkezésre. Van olyan képző intézmény, ahol egyszerre három 30 fős tanfolyamot indítottak. Az elméleti képzés csak online formában, egyszerre 120 fő hallgatta a számítógépen, tankönyvet nem biztosítottak. Ez több mint 45 milliós bevétel néhány hónap alatt.
A szakmai képzést megalapozó program, nem került előzetes véleményezésre a szakmai szövetségekkel (HKVSZ MAHÖSZ MÉGSZ), így létrejötte erősen vitatható. Ha végeztek volna előzetes hatásvizsgálatot, a gyorstalpaló képzések nem jöhettek volna létre. Félő, hogy mindezek mögött a felnőttképzők lobbitevékenysége áll.
A képzést meghirdető intézmények rendelkeznek jóváhagyott képzési programmal. 2020 óta ezek fiókban voltak, de idén megnyílt a lehetőség ezek használatára. A 07134001 számú Hűtő-, klíma- és hőszivattyú berendezés-szerelő szakképesítés megszerzésére irányuló szakmai képzéseket megalapozó programkövetelmény teljes terjedelmében itt érhető el.
A programkövetelményről néhány észrevétel:
- Nincs rajta időpont, hogy mikortól érvényes
- Azokat a programrészleteket tartalmazza, amelyeket a hirdetések kapcsán felsoroltam
- Minimális óraszám 400, maximális óraszám 500.
- A szakmai programkövetelmények leírása hiányos, nem tartalmazza azt a teljes ismeretanyagot, amit a jogosultság megszerzése után a munkavégzéshez szükséges.
- A vizsgatevékenységek megszervezésére, azok vizsgaidőpontjaira, a vizsgaidőszakokra vonatkozó, sajátos feltételek nincsenek meghatározva.
- A szakmai (kék) könyves vizsga írásbeli tesztfeladatát, a portfóliókészítést valamint gyakorlat lebonyolítását meghatározza, de az eredményesség feltétele az 51%, vagyis hiányos ismeretekkel a szakmai vizsga eredményesen letehető.
- A szakmai képzés megszervezéséhez kapcsolódó különös, egyedi, speciális feltételek nincsenek meghatározva
- Nincs aláírva
Egy további hiányosság: A képzést hirdetők nem említik, hogy a szakma gyakorlásához az F-gáz vizsga megléte is szükséges.
A mostani szerelői helyzet
A már gyakorlattal rendelkező hűtős vállalkozóknak, szerelőknek a szakmai gyakorlat folytatásához, a tűz- és robbanásveszélyes A2-A3 kategóriába tartozó gázokat (R 290 Propán, R1234ze, R455a, stb.) tartalmazó berendezések telepítését, üzembehelyezését, karbantartását 2026-ban egy kötelező tanfolyam keretében kell majd megismernie, és vizsgát tenni az MSZ En 338 szabvány most készülő 5. kötetének anyagából.
Aki a hagyományos hűtős rutinnal, kéziszerszámokkal, szervízfelszerelésekkel próbálja ezeket a berendezéseket javítani a saját életét és a berendezések épségét teszi kockára egy valószínűleg bekövetkező robbanás esetén. Pont ebben az időszakban óriási felelőtlenség ezekre a rendszerekre rászabadítani többszáz hiányos ismeretekkel rendelkező képzetlen szerelőt.
Mit lehet tenni?
Az általam – és a hűtős szakmában még sokak által – kritikusnak minősített tanfolyamok már tömegével beindultak az egész ország területén. A sima érettségivel rendelkező, más területen eddig eredménytelen emberek is jelentős érdeklődést mutatnak az olcsón megszerezhető és rendkívül divatos új szakma iránt.
Két megoldás lehet a hűtős szakma felhígulásának megakadályozására. Szigorú és az országban csak néhány helyen (Budapest, Pécs, Szeged) működő, a képző intézményektől független, HKVSZ által ellenőrzött és felügyelt vizsgaközpontok gyors felállítása, ahol megakadályozható, hogy a felkészületlen, kókler vizsgázók szakmunkásbizonyítványhoz jussanak. Ha ez ilyen rövid idő alatt nem megoldható, megoldás lehet az F-gáz vizsga során kiszűrni a felkészületlen vizsgázókat. Ezt a HKVSZ és a MÉGSZ teljes szövetségi súlyának bevetésével mindenképpen el kell érni, mert az októberben beindult 4-5 hónapos képzésekről április körül kikerülnek az első végzettek.
Rácz László mérnöktanár
Ha van a témáról tapasztalata, véleménye, küldje el nekünk: megsz@megsz.hu
Fotóillusztráció: épületgépész.hu