Egy okosotthon-fűtésvezérlés a belső hőmérsékleteket optimálisan állítja be, és ezzel növeli a fűtés hatékonyságát, mégpedig ezzel egyidejűleg csökkenő fogyasztás mellett. A hálózatba kötött fűtési rendszerek az egész házban optimális klímát teremtenek, elemzik a környezeti viszonyokat és reagálnak a változásokra.
Egy okosotthonban alapvetően az alábbi négy módon valósul meg az energiatakarékosság:
- Az intelligens termosztátok elektronikusan avatkoznak be a fűtésvezérlésbe. Ezáltal lehetséges az idővezérlés is: ha a lakók elhagyják a házat, akkor a fűtés alacsonyabb hőmérsékletre fűti a házat. Egy app révén a fűtés okostelefonról is vezérelhető, ami előnyös akkor, ha az egyik lakó nem várt időpontban indul haza.
- A redőnyvezérlés felhúzza a redőnyöket, ha a helyiségben túl hűvös van. Még akkor is, ha odakint nincs ragyogó napsütés, a természetes fény a nagy üvegfelületeken keresztül felfűti a helyiségeket. A modern otthonokat többnyire ennek megfelelően tervezik.
- Az intelligens szellőztetés ugyancsak csökkenti a fűtési költségeket, mert ekkor a légnedvesség-szenzor révén csak a szükséges esetben jön létre légcsere. Egyébként megfigyelhető, hogy a lakók gyakran túl keveset szellőztetnek, aminek a következménye a rossz levegőminőség és a magas páratartalom lesz.
- A hálózatba kötött fűtési rendszerek a hűvös, szélhatásnak kitett helyiségeket, de csak azokat jobban fűtik, ami ugyancsak energiamegtakarítást eredményez.
Forrás: haustec.de
Fotóillusztráció: Freepik