A Habitat For Humanity Magyarország igen érdekes elemzést jelentetett meg az energiaválság hazai következményeiről, a rezsicsökkentés hatásairól, valamint a hazai lakóépület-állomány korszerűsítések szükségességéről.
A magyar lakosság, mondhatni a rendszerváltás óta, megszokott módon használta az energiaforrásokat. A megörökölt nyomott árak egyáltalán nem, vagy csak kis mértékben sarkallták a hazai felhasználókat a korszerűsítésre, energiatakarékosságra.
Aztán – mint írják – „megingott a rezsicsökkentés intézménye, amely 2013-as bevezetése óta először kényszerült lényeges átalakításra. A rezsicsökkentés 2022-es “csökkentése” rávilágított: a lakosság nagy része ki van szolgáltatva az energiaár-változásoknak, és nincs felkészülve egy hasonló energiaválságra”.
Kutatásuk szerint a teljes hazai lakóépület-állomány több mint fele GG vagy annál rosszabb energiaosztályba tartozik, ezek pedig a korszerű ingatlanoknál 2,5-3-szor több energiát használnak fel.
Arról is írnak, hogy a hazai lakóingatlan-állomány mélyfelújításával akár 60%-kal kevesebb energiát fogyaszthatnánk; ez lehetne a valódi rezsicsökkentés, valamint az energiaszegénység felszámolásának kulcsa. A 2050-es dekarbonizációs célok eléréséhez
évente 130 ezer lakóingatlan mélyfelújítására lenne szükség.
További érdekes adatok a jelentésről készült cikkben, a szervezet oldalán olvasható.
Fotóillusztráció: Freepik