
A DVGW (Német Gáz- és Vízszakmai Egyesület) karlsruhei vízügyi központja és az Augsburgi Egyetem kutatói 2023/24-ben egy vizsgálat keretében megbízható adatokat gyűjtöttek össze a mikroműanyagok ivóvízellátásban – különösképpen az ivóvíz elosztóhálózataikban – való előfordulásával kapcsolatban annak érdekében, hogy az ivóvízfogyasztók mikroműanyag-felvételéhez a kitettséget reálisan értékelni és azt más felvételi módokhoz viszonyítani lehessen.
A mikroműanyagok néhány év óta nagyon nagy figyelmet kapnak a médiában, és az emberekre gyakorolt lehetséges negatív egészségügyi következmények miatt aggodalomra adnak okot. Ezért az Európai Unió felvette a mikroműanyagok témáját az átdolgozott 2020/2184 EU-irányelvbe az emberi fogyasztásra szánt víz minőségére vonatkozóan. 2024. március 14.-én az Európai Bizottság (EU) 2024/1441 számú végzése annak mellékletével együtt C(2024) 1459 dokumentumszámmal közlésre került, és 2024 júliusában hatályba lépett. Ez a dokumentum kiegészíti az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2024/2184 számú irányelvét az emberi fogyasztásra szánt vízben lévő mikroműanyagok mérésének módszertanával.
A vizsgálat keretében arra kerestek választ, hogy a mikroműanyagok az elosztóhálózatba beépített anyagok függvényében a legkülönbözőbb elosztóhálózatokban milyen mennyiségben fordulnak elő. Ezt követően becslést végeztek arra vonatkozóan, hogy bizonyos feltételek mellett milyen mennyiségben kerülhetnek mikroműanyagok a házi átadóállomáson keresztül a fogyasztóhoz. Ez a becslés figyelembe vette azt a lehetőséget, hogy az elosztóhálózatban a részecskék és a rostok leülepedhetnek, és a legrosszabb esetben újra oldatba kerülhetnek.
Ezekből az ismeretekből kiindulva, a mikroműanyagok ember általi más felvételi módjaira vonatkozó tudományos közlemények bevonásával, valamint toxikológiai tanulmányok alapján az eredményeket rendszerezték. Ezáltal biztosították a vízgazdálkodásban résztvevő szervezetek cselekvőképességét és érvelési lehetőségét a hatóságokkal és a fogyasztókkal szemben, és alátámasztották az ivóvizes szakmában elterjedt gondoskodó fogyasztóvédelmet. Az egész tanulmányt az Európai Bizottság végzésének előírásaival összhangban készítették el.
Forrás: tzw.de
Fotóillusztráció: Canva