Nehéz évet zár az építőipar az ÉVOSZ szerint

Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) szokásos évzáró közgyűlésén, december 12-én került értékelésre a 2024. év, és a 2025. évi várakozások összegzése. A közgyűlésnek ünnepi hangulatot az éves szakmai díjak átadása és az ÉVOSZ megalakításának 35. évfordulójáról való megemlékezés adott. A szövetség elnöke, Koji László arra számít, hogy 2024. év egészében az építőipar a múlt évi szinten, vagy attól 1-2 százalékkal elmaradva teljesít. A 2025. év nehezebb lesz az építésgazdasági értéklánc szereplői számára – áll az ÉVOSZ sajtóközleményében.

Folyó áron várhatóan 8 800 mrd Ft körüli építési-szerelési értékkel lehet kalkulálni 2024. évre. Vállakozói szinten nagy a szóródás, az ágazatban lévő 140 ezer vállalkozás nagy többsége stagnál. A vállalkozások 20%-ánál csökken az árbevétel. A tartósan foglalkoztatottak száma az év végén az ÉVOSZ számításai szerint 30 ezer fővel lesz kevesebb a múlt év végi létszámhoz mérve. Növekszik a rövidebb idejű határidős foglalkoztatottak száma a munkaellátottság függvényében. 

A szakmunkásokat és mérnököket a vállakozások összességében továbbra is foglalkoztatják, átlagosan 12%-os bérfejlesztést hajtottak végre 2024. év egészében. A bértáblázatokban elsődlegesen a tudást és a cégnél eltöltött éveket értékelik a munkaadók. 

Az ágazat jövedelmezősége minden szegmendben csökken. Az építőanyag-gyártók, kereskedők, tervezők, kivitelezők, mérnöki szolgáltatók egyaránt az árbevétel-arányos eredmény csökkenésével számolnak. A 2024. év hatékonyságjavításának eszköze elsődlegesen a működési költségek csökkentése volt. A 2025. év nagy kihívása, hogy az erősödő versenyben milyen árakon lehet munkához jutni, milyen további hatékonyságjavító intézkedést tudnak megtenni a vállalkozások, ami sok esetben forrásigényes. Koji László szerint kevés azon vállalkozások száma, melyek anyagi tartalékkal bírnak, hogy önerőből digitalizációs folyamatokat, technológiai fejlesztéseket és ütős felnőttképzést végezzenek. Erre csak a legjobbak képesek, figyelembe véve azt is, hogy tovább csökkenhet a megkötött szerződések 2025. évi volumene. Az építőipari tevékenység csak akkor tud növekedni, ha az ehhez szükséges finanszírozási háttér rendeződik. Ez 5% vagy az alatti hitelkamatokat igényel, az elhalasztott állami, önkormányzati beruházások előkészítését és fokozatos elindítását, a lakhatási krízis enyhítését kormányzati, éveken át tartó programokkal. 2025-ben el kell érni, hogy az unión kívüli magyarországi befektetések építési beruházásainál meghatározóan hazai vállalkozások dolgozhasssanak, Magyarországon gyártott építőanyagokból. 

Az ÉVOSZ Évzáró Ünnepi Közgyűlésén az építőipari nívódíjak, mesterdíjak sorában először került elismerésre és díjazásra az év zöld építménye és az építőipari marketingkommunikációs tevékenység. A szakma legnagyobb elismerését, a Lechner Ödön díjat az idén is öt fő vehette át: Derczó István, a Weinberg’93 Építő Kft. ügyvezetője, Haberl Péter, a DVM Group Kft. ügyvezető partnere, Márton Norbert, a Merkbau Építőipari és Kereskedelmi Zrt. kereskedelmi igazgatója, Sándor Pál, a FŐBER Zrt. magasépítési igazgatója, valamint Vagyóczki István, a Grabarics Építőipari Kft. ügyvezetője.

Forrás: ÉVOSZ / sajtóközlemény
Fotóillusztráció: Canva

Megosztás

Előző olvasása

VI. Gáz- Hibrid- és Kéménytechnikai Szakmai Nap

Következő olvasása

Több, jövőbe mutató vízgazdálkodási projektet díjazott a Wilo