A hazai irodai és és kereskedelmi épületek energetikájának újragondolását javasolják egy tanulmányban, amit az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület és az ABUD Mérnökiroda Kft. szakértői jegyeznek.
„A stratégiai ajánlás célja az iroda- és kereskedelmi épületek beépített energetikai kapacitásigényének csökkentése – a gyakorlatban tapasztalt energetikai túlkapacitások beépítésének valamint az épületek energiafelhasználásának csökkentése egységes szakmai ajánlások alapján. Ez a maga nemében egyedülálló anyag arra fókuszál, hogy az iroda- és kereskedelmi épületek minél alacsonyabb beépített kapacitással legyenek megépíthetőek és üzemeltethetőek.
Összességében az energiahatékonyságra való törekvés minden szereplőnek hosszú távon fenntartható, környezetbarát és piacképes projekteket eredményez, amelyek számos előnyt nyújtanak mind gazdasági, mind környezeti szempontból” – olvasható az ajánlásban.
Így többek között kitérnek a szükséges energiaigényre, az ingatlanokba beépített komfort épületgépészeti és villamos kapacitásokra, valamint az épület üzemeltetése során felhasznált energiaigényre.
A tanulmányban kiemelik, annak célja, hogy az energetikai túlméretezésre hatékony megoldásokat találjanak, amely nemcsak fenntarthatósági, hanem az ingatlanszektor számára is probléma, hiszen minél költségesebben üzemeltethető egy-egy ilyen ingatlan, annál drágább lesz a fenntartása is, amely ugyanakkor számottevő versenyképességi hátrányt is okozhat a hazai bérlőknek, érdekelt vállalkozásoknak. Ráadásul az energiahatékonyság és CO2-kibocsátás ma már része annak a komplex ESG-auditnak is, amelynek így közvetlen pénzügyi következményei is érzékelhetők.
Mint írják,
egy 2023-as energetikai benchmark felmérés szerint a beépített energetikai kapacitások jelentősen nagyobbak, mint az épület tényleges teljesítményigénye (felhasználása).
A teljes tanulmány az IFK Egyesület honlapjáról tölthető le, ide kattintva.
Fotóillusztráció: Canva