
Reagálnak az emberek az energiaellátási helyzetre, egyre több a prosumer Magyarországon is.
A V4 (Visegrádi Négyek) országok lakosságának energetikai önvédelmét vizsgálta egy nemzetközi kutatást, amit az Energy Research & Social Science tudományos lapban publikáltak – vette észre az Alternatívenergia.hu.
A cikk elemzi azokat az akadályokat és lehetőségeket, amelyeket a V4-országok (Csehország, Lengyelország, Szlovákia és Magyarország) prosumerei érzékelnek a prosumer energia további fejlődésével kapcsolatban. Tekintettel a prosumerek számának növekedésére ezekben az országokban, különösen érdekelnek minket a cselekedeteik mögötti motivációk.
A prosumer egy olyan fogyasztó, aki egyben termelő is. A kifejezés a „producer” (termelő) és a „consumer” (fogyasztó) szavak összevonásából származik. Prosumerek jellemzően saját maguk állítanak elő és tárolnak energiát (például napkollektorokkal és akkumulátorokkal), miközben ezt az önállóan termelt energiát használják is (például hőszivattyúk vagy elektromos járművek üzemeltetésére).
A kutatók hipotézise szerint a prosumerek számának gyors növekedése az elmúlt években egyfajta alulról jövő energia-önvédelmet jelent, amelyet az emelkedő energiaárak és a kiszámíthatatlan állami energiapolitika ösztönöz, ráadásul ezeket a tényezőket tovább súlyosbította az ukrajnai háború kitörése 2022-ben.
A cikkben (amit itt lehet elolvasni angol nyelven) az „energiaellátás önvédelme” kifejezés a prosumerek tevékenységére utal – írják az ajánlóban, egyúttal hozzáteszik, ezt tágabb értelemben használják, ugyanis a kifejezés magában foglalja az állami közigazgatásoktól és a nagy magánvállalatoktól függetlenül különböző társadalmi szereplők által szervezett összes helyi kezdeményezést, amelyek célja az energiaellátás biztonságának és az energiaellátáshoz való hozzáférésnek a biztosítása, valamint a politikai és gazdasági nyomástól való függetlenség elérése.
A régió négy országában végzett fókuszcsoportos interjúk alapján elemezték a prosumerek és az elosztórendszer-üzemeltetők közötti kihívásokkal teli kapcsolatokat, a prosumerek állami energiapolitikával kapcsolatos attitűdjeit, valamint kollektív cselekvési képességüket.
A kutatás egyik fő következtetése, hogy
a hivatalos energiapolitikába vetett bizalom hiánya és az emelkedő energiaárak sokkhatása arra ösztönözheti az egyéneket, hogy prosumerekké váljanak. Ez azonban csak az első lépés egy kollektív cselekvésre képes energia-civil társadalom felépítése felé – energia-szövetkezetek, energia-közösségek és a prosumer mozgalomból kinövő politikai kezdeményezések révén.
Fotóillusztráció: Canva