
2025 első hónapjaiban tovább mélyült az építőipari vállalkozások visszaesése: kevesebb új cég, több megszűnés, és drasztikusan növekvő jogi eljárások jellemzik a piacot. A KSH és az OPTEN adatai szerint a szektor már nem lassul, hanem strukturálisan zsugorodik – olvasható az Opten közleményében.
Két év alatt több mint 3 ezer vállalkozással lett kevesebb az építőiparban, ez a szám önmagában is riasztó, de még súlyosabbá válik, ha megnézzük, hol koncentrálódik a csökkenés. A lakó- és nem lakóépületek építése, amely a szektor cégállományának több mint 30 %-át adja, egyedül felel a cégszámcsökkenés 60 %-áért. A koncentrálódó visszaesés azt jelzi, hogy egyes területek különösen sérülékennyé váltak az elmúlt időszakban.
A vállalkozások számának visszaesése különösen az elmúlt egy évben gyorsult fel. A piac alkalmazkodóképessége meggyengült, az ellenálló képesség egyre több helyen törik meg.
„Az adatok tehát nemcsak az aktuális helyzet hű lenyomatai, hanem előrejelző szerepet is betöltenek. Ha a jelenlegi környezet nem változik, az építőipari cégstruktúra további eróziója valós kockázat lehet, különösen a kisebb, tőkeszegény szereplők körében.” – mondta Alföldi Csaba, az OPTEN céginformációs szakértője.
2025 első négy hónapjában az építőipari cégmozgási mérleg tartósan negatív maradt. Több mint kétezer vállalkozás szűnt meg, ez a teljes szereplői kör közel 3,4 %-a. Bár a megszűnési arány nem ugrott meg drámaian, az alapítási adatok továbbra sem képesek érdemben ellensúlyozni a veszteséget. Az alig 1 300 új alapítás markáns egyensúlyhiányt mutat.
A lakó- és nem lakóépületek építésében a több mint ezer megszűnésre kevesebb mint 700 új cég jutott, míg a speciális szaképítésnél a három megszűnő vállalkozásra mindössze kettő új belépő jutott. A cégcserélődés természetes üteme felborult.
„A cégadatok változása erős összefüggésben van a munkaellátottsággal. Legnagyobb mértékben az épületépítéssel foglalkozó vállalkozások rendelésállománya csökken, miközben ebben az alágazatban van tradicionálisan a legtöbb vállalkozás. A cég megszűnések és a működési helyzet mögött mintegy 35 ezer fő tartós foglalkoztatotti létszám csökkenés van. A hat hónaptól tovább foglalkoztatottak száma az ÉVOSZ becslései szerint 2025. év végére elérhetik a 40 ezer főt is, ha a piaci helyzet nem javul.” – mondta Koji László, az ÉVOSZ elnöke az INCONEX Kft. igazgatója.
Ezzel együtt a privátbankár.hu pedig egy GKI-kutatásra hivatkozva azt írja, „az építőipari szereplők egyelőre nem látnak közeli trendfordulót, ugyanakkor az ágazat középtávú növekedési kilátásai kedvezőek”.
Hozzáteszik, „az épületek építése (magasépítés) terén ugyanakkor a helyzet nem rossz: e szegmens termelése éves alapon lényegében stagnált. Ezzel szemben az egyéb építmények (mélyépítés) esetében közel 9 százalékos visszaesés volt tapasztalható. Az ágazat saját beruházásai az elmúlt három évben folyamatosan csökkentek. A közeljövőre nézve kedvezőtlen jel, hogy az idei első három hónapban a megkötött új szerződések volumene 18 százalékkal maradt el a 2024 azonos időszakában mért értéktől. Bár az ágazat kezében lévő szerződésállomány március végén 3,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, ennek jelentős részét hosszabb távú szerződések teszik ki, amelyek csak részben igényelnek idei kivitelezést. E szempontból a mélyépítés kedvezőbb helyzetben van: e szegmens szerződésállománya 20 százalékkal nőtt, míg a magasépítés esetében 15 százalékos csökkenés volt”.
Forrás: Opten / GKI / Privátbankár
Fotóillusztráció: épületgépész.hu