V. Nagy Épületek Intelligens Technológiák Szakmai Nap

A szakmai nap szerteágazó tartalmából az energiahatékonysági felülvizsgálat, az egészségügyi kockázatok minimalizálása és a tűzeseti tapasztalatok az épületgépészetre fókuszálva témaköröket emeltük ki és írtuk le részletesen.

A szakmai nap előadásai

A 2025. március 26-i rendezvényen, amelyet Kovács Tamás, a Wotan Kft. ügyvezető igazgatója vezetett le, a következő 12 előadás hangzott el:

  1. Nagy épületek energiahatékonysági felülvizsgálata – kapcsolódó rendeletek, jogszabályok. A távhőszolgáltatást érintő szabályok pontosítása. Tervezők figyelmébe: trendváltás a hűtőközegek szabályozásában, Gurdon-Kiss Hermina vezető kormányfőtanácsos, Nemzeti Klímavédelmi Hatóság
  2. Innovatív és energiahatékony gépészeti megoldások az Aalberts HFC-től, Veress Marcell projektértékesítő mérnök, Aalberts HFC Kft.
  3. Dinamikus nyomástartás a modern épületekben, Geyer-Ehrenberg Szilveszter, Reflex Winkelmann GmbH
  4. Az épületgépészeti automatizálás és energiafogyasztás mérés korszerű technológiai megoldásai, Várföldi Róbert kereskedelmi vezető, Siemens Zrt. SI B RSL/INS
  5. Egészségügyi kockázatok minimalizálása ivóvízhálózatok tervezésekor, Márvány János mérnök szaktanácsadó, Resideo Kft.
  6. KNOLVAL intelligens megoldások, Orosz Norbert kereskedelmi vezető, Kristály Kft.
  7. Daikin Cloud Plus felhő szolgáltatás – távoli elérés, Kinde Gergely Controls Solutions Officer, Daikin Hungary Kft.
  8. Nagy épületek energiahatékony üzemeltetése – fűtés-hűtés beszabályozása Oventrop megoldásokkal, Németh Roland képviseletvezető, Oventrop magyarországi képviselet
  9. Magyar Környezettudatos Építés Egyesület (HuGBC) együttműködésében – Épületenergetikai szimulációs vizsgálatok nagy épületeknél – esettanulmányok, Dr. Harmathy Norbert, Magyar Környezettudatos Építés Egyesülete (HuGBC)
  10. „Nettó zéró”, Nyárády Győző értékesítési vezető, Rosenberg Hungária Lég- és Klímatechnika Kft.
  11. Megalakult az Energetikai Auditorok Szövetsége, az energetikai auditorok feladata, szakmai kompetenciái, Tatár Dénes elnök, Energetikai Auditorok Szövetsége, az Axing Zrt. vezérigazgatója
  12. Tűzeseti tapasztalatok az épületgépészetre fókuszálva, Decsi György Magyar Mérnöki Kamara (MMK) Tűzvédelmi Tagozatának elnöke, tűzvédelmi szakértő, tűzvédelmi mérnök

Az előadások visszanézhetők a MÉGSZ youtube-csatornáján itt:

Nagy épületek energiahatékonysági felülvizsgálata – kapcsolódó rendeletek, jogszabályok. A távhőszolgáltatást érintő szabályok pontosítása. Tervezők figyelmébe: trendváltás a hűtőközegek szabályozásában

Gurdon-Kiss Hermina előadásának bevezetőjében ismertette az épületek energiahatékonyságára vonatkozó jogszabályokat. Ezek a következők:

  1. Az épületek energiahatékonyságáról szóló 2010/31/EU irányelv, és az energiahatékonyságról szóló 2012/27/EU irányelv módosításáról szóló, az Európai Parlament és a Tanács 2018/844 számú irányelve (2018. május 30.)
  2. A magyar jogszabályok közül az első az energiahatékonyságról szóló 2015. évi LVII. Törvény. Az alsóbb rendű jogszabályok pedig:
  3. az energetikai felülvizsgálatról szóló 666/2020 (XII. 28.) Kormányrendelet, és
  4. az energiahatékonyságról szóló 2015. évi LVII. Törvény egyes energetikai felülvizsgálatot érintő szabályainak végrehajtásáról szóló 18/2021 (IV. 14.) ITM Rendelet.  

Az energetikai felülvizsgálati kötelezettséggel érintett rendszerek a következők:

  • épületet vagy több épületet együttesen ellátó 70 kW-nál nagyobb effektív névleges teljesítményű fűtési rendszer vagy kombináltan helyiségfűtési és szellőzőrendszer, és 
  • épületet vagy több épületet együttesen ellátó 70 kW-nál nagyobb effektív névleges teljesítményű légkondícionáló rendszer vagy kombináltan légkondícionáló és szellőzőrendszer.  

A felülvizsgálatok célja a hőtermelő, illetve légkondíciónáló berendezések hatékonyság és méretezés szerinti vizsgálata, vagyis az épület fűtési/hűtési követelményeihez viszonyított méretezésének értékelése. Továbbá az optimalizálhatóság szempontjából annak vizsgálata, hogy a fűtési/légkondícionáló rendszer vagy a kombinált helyiségfűtési és szellőzőrendszer teljesítménye tipikus vagy átlagos üzemelési feltételek mellett milyen mértékben optimalizálható. Ezzel összefüggésben a felülvizsgáló javaslatot tehet az üzemeltető felé, amely akár beruházási tevékenységeket is érinthet. 

Néhány fontos dátum, amelyekhez kapcsolódóan az épület üzemeltetőjének, vagy tulajdonosának a kötelessége gondoskodni a felülvizsgálat elvégeztetéséről:

  1. Az energetikai felülvizsgálat elvégzése 2022. január 1.-től vált kötelezővé.
  2. A felülvizsgálatot 8 évente, vagy a kötelező energetikai auditálás alkalmával kell elvégezni.
  3. A 2022. január 1. után üzembe helyezett berendezések esetén az energetikai felülvizsgálatot az üzembe helyezést követő 1 éven belül kell elvégezni.
  4. A 2022. január 1. előtt üzembe helyezett rendszerek esetén pedig az energetikai felülvizsgálatot első alkalommal 2025. december 31.-ig kell elvégezni. Amennyiben energetikai auditálást kell lefolytatni, akkor a kötelező energetikai auditálás részeként. 

Mentesülnek az energetikai felülvizsgálat alól azok a rendszerek, amelyek lakóépületekben vannak, és rendelkeznek folyamatos elektronikus felügyeleti funkcióval (amely méri a rendszer hatékonyságát, és tájékoztatja az épület kezelőjét a karbantartás szükségességéről), és rendelkeznek hatékony ellenőrző funkciókkal az energiatermelési, -elosztási, -tárolási és -felhasználási optimum elérése érdekében. Vagy rendelkeznek az energiahatékonyságról szóló törvény végrehajtásáról szóló 122/2015 (V. 26.) kormányrendelet 8. paragrafusa szerinti tartalmi elemeket rögzítő energiahatékonyság-alapú szerződéssel, vagy a távhőszolgáltatóval megkötött rendszerüzemeltetési szerződés hatálya alá tartoznak.

Nem lakóépületek esetén az energetikai felülvizsgálat alóli mentesülés feltételei hasonlóak az előzőekhez, azzal a kiegészítéssel, hogy a 290 kW-nál nagyobb effektív névleges teljesítménnyel rendelkező fűtési plusz egyéb elemekkel kombinált rendszerek akkor mentesülnek az energetikai felülvizsgálat alól, ha azok rendelkeznek épületautomatizálási és -szabályozási rendszerrel, és alkalmasak:

  • az energiafelhasználás folyamatos ellenőrzésére,
  • az épület energiahatékonyságának értékelésére, és tájékoztatásra az energiahatékonyság javításának lehetőségéről, valamint
  • az összekapcsolt épülettechnikai rendszerekkel, vagy az épületen belüli más készülékekkel való kommunikáció lehetővé tételére. 

A rendszer energetikai felülvizsgálat alóli mentességét a rendszerüzemeltető köteles igazolni, a dokumentumokat az energetikai felülvizsgáló által tudja benyújtani, és a kérelmet a Magyar Mérnöki Kamara bírálja el. 

A távhős rendszerekkel kapcsolatban elmondta, hogy a 14. cikk (2) bekezdése a közművek vagy hálózatok által üzemeltetett épületekre vonatkozik, magára a hálózatra nem terjed ki. A közműszolgáltató vagy hálózatüzemeltető által üzemeltetett, és ezért rendszeroldali teljesítménymérési intézkedések hatálya alá tartozó épülettechnikai rendszerek mentesülnek a helyszíni vizsgálat követelménye alól.  A teljesítményellenőrzés a közmű- vagy hálózatüzemeltető feladata, nem pedig az egyes épületek tulajdonosáé. 

Példaként ezzel kapcsolatban elmondta, hogy az épület tulajdonosa a hőcserélő és a berendezés tulajdonosa is egyben, de a távhőszolgáltatóé a mérő, és ez alapján végzi a teljesítményellenőrzést. Ha az üzemeltető rendelkezik megfelelő felügyeleti képességgel rendelkező mérővel, akkor ez a rendszeroldali teljesítmény-ellenőrzési intézkedések teljesítésének tekinthető. Ez azt jelenti, hogy nincs szükség ellenőrzésre. De amennyiben a rendszer épületoldali részének karbantartása a rendszeroldali ellenőrzés eredményeként tervezve van, akkor az ilyen karbantartás az épület tulajdonosának költségére történik.

Az energetikai felülvizsgálattal kapcsolatban a klímagáz adatbázisban a következő adatokat kell rögzíteni:

1. Azonosításra vonatkozó adatok:

  • az üzemeltető adatai,
  • az energetikai felülvizsgáló adatai,
  • a rendszert azonosító adatok.

2. A felülvizsgálat dokumentálása:

  • a rendszer által ellátott épület adatai,
  • a vizsgált fűtési/légkondícionáló rendszer adatai, jellemzői.

3. A felülvizsgálat:

  • a felülvizsgálat előkészítésének és eredményének dokumentálása.  

Előadásának végén bemutatta az Európai Unió területén forgalomba hozható fluórozott szénhidrogének maximális mennyiségére vonatkozó diagramot a 2048-2049 időszakig. Kiemelte, hogy a hűtőközegekre vonatkozó tilalom nem vonatkozik azokra a berendezésekre, amelyeknek a magasabb energiahatékonyságuk miatt az életciklusuk során a széndioxid-egyenérték-kibocsátásuk alacsonyabb lenne, mint a vonatkozó környezetbarát tervezési követelményeknek megfelelő, egyenértékű berendezéseké.

Egészségügyi kockázatok minimalizálása ivóvízhálózatok tervezésekor

Márvány János előadásában ismertette, hogy az MSZ EN 1717 „Ivóvíz szennyezés elleni védelme vízellátó rendszerekben és a visszaáramlás miatti szennyeződést megakadályozó szerkezetek általános követelményei” című szabvány öt folyadékkategóriát határoz meg. Ezek a következők:

  1. Emberi fogyasztásra alkalmas, szennyeződésmentes tiszta ivóvíz, mely kezelést nem igényel (30 ∞C-nál nem melegebb ivóvíz közvetlen a hálózatról).
  2. Emberi egészségre nem ártalmas folyadék, amelyhez valamilyen íz, szín, szag társul, vagy nem megfelelő hőfokú (használati melegvíz, folyékony élelmiszer (pl. sör), lágyított víz).
  3. Egészséget veszélyeztető anyagokat tartalmazó folyadék, emberi fogyasztásra alkalmatlan (fűtési rendszerben keringő víz).
  4. Olyan folyadék, mely nagyon mérgező összetevőket tartalmaz, fogyasztásra alkalmatlan (radioaktív, rákkeltő, adalékolt fűtési víz, fertőtlenítőszeres víz).
  5. Olyan folyadék, mely mikrobiológiai okokból veszélyes az emberi egészségre (állatok ivóvize, laborok és úszómedencék vize).

Veszélyes helyzetet teremthet ivóvíz-hálózatokban a visszaáramlás jelensége, melynek okai a visszaszívás (nyomásesés a primer oldalon, pl. csőtörés, szivattyúzás, tűzivíz-elvétel esetén), vagy a visszanyomás (szekunder oldalon megnövekedett nyomás, pl. hőtágulás, vagy túlnyomást okozó szerelvény miatt). Ezeket az eseteket hibás kapcsolási ábrák bemutatásával szemléltette. A visszaáramlást visszafolyásgátlók beépítésével lehet megakadályozni, amelyekkel szemben az alapvető követelmények:

  • minimum PN10 nyomásfokozat,
  • minimum 65 oC (90 oC/1 óra) közeghőmérséklet-tűrés, 
  • vízleeresztő csatlakozó csonk,
  • ellenőrizhető és cserélhető alkatrészek,
  • DN50 méret felett helyszínen lehessen javítani,
  • illetéktelen beavatkozás/elállítás ellen védett konstrukció. 

A közműcsatlakozási pontban biztosítandó minimális védelem

  • lakossági fogyasztó esetén minimum ellenőrizhető visszacsapó-szelep,
  • közületi fogyasztó esetén kockázatelemzés alapján.     

Előadása további részében a különböző folyadékkategóriákhoz alkalmazható visszafolyásgátló szerkezetek kialakítását, működését és beépítését magyarázta el. A beépítés alapvető két szempontja, hogy az fagymentes, és elárasztás-mentes helyre történjen.  Felhívta a hallgatóközönség figyelmét arra, hogy a visszafolyásgátlók védelmére a fluktuáló belépő oldali nyomás ellen nyomásszabályozót kell beépíteni.

Tűzeseti tapasztalatok az épületgépészetre fókuszálva 

Decsi György előadása felvezetésében elmondta, hogy a tűzvédelem és az épületgépészet szoros kapcsolatban állnak egymással. Ennek illusztrálására említette meg az első tűzoltós emlékét, amelynél egy vasúti vagonban a tűz a szellőző rendszeren keresztül terjedt kabinról kabinra. 

A tűzvédelem épületgépészetet érintő feladatai a tűzterjedés-gátlás aknákon és épületgépészeti rendszereken belül, a hő- és füstelvezetés, a füstmentesítés (pl. túlnyomásos lépcsőházak révén) és az aktív beavatkozás oltórendszerek (pl. sprinkler-berendezések) révén.   Felhívta a figyelmet arra, hogy a tűzvédelmi törvény kötelező teszi a tűzvédelmi szabványok és műszaki előírások alkalmazását. 

Előadásában néhány tűzesetet, és azokhoz kapcsolódó hibás tűzvédelmi koncepciókat is bemutatott. Az egyik esetben a külső burkolat alatti légrésben kialakuló kéményhatás okozta a tűz terjedését szintről-szintre. Egy másik esetben a tűzjelző rendszer és a füstelvezető rendszer kikapcsolása vezetett 64 halálos áldozatot követelő tűzesethez.  

Jó megoldás a tűzvédelem szempontjából 14 m épületmagasság felett túlnyomásos lépcsőház, 30 m felett pedig két lépcsőház kialakítása. Ezen kívül szükség van valódi tűzterjedés-gátlásra kívül és belül egyaránt, külön szinti füstelvezetési rendszerre, és rendszeres karbantartásra is.

Dr. Vajda József

Kiemelt kép: épületgépész.hu

Megosztás

Előző olvasása

Módosult az energiahatékonysági törvény

Következő olvasása

Csatornaszag az épületekben – néhány tanulságos eset