Öt hiba az előfalas szaniter-szereléseknél

Fotó: © Geberit

Az előfalas szaniter-szerelések jól beváltak az építési gyakorlatban, és a legtöbb kivitelező szakszerűen végzi az ezzel kapcsolatos munkákat. Időnként azonban jelentkezhetnek hibák, amelyek közül Markus Walther, a Geberit gyártmánymenedzsere a legyakoribb öt hibát foglalta össze.   

1. Hiba a szerelőfalaknál

Egy kardinális hiba, ha a szerelőfalak statikailag instabilak, és nem felelnek meg a szükséges konzolterheléseknek, és az aktuális belmagasságnak. További hibalehetőséget eredményezhetnek a gyenge hátsó falak, amelyek a falfelületen repedések képződéséhez vezethetnek.

2. Hiba a konzolterhelések felvételénél

A szerelőfalak statikai kialakítását egyeztetni kell a konzolterhelésekkel. A szabványok szerint könnyű konzolterheléseket (pl. faliszekrények), egyéb és nehéz konzolterheléseket különböztetünk meg. A konzolterhelések szempontjából irányadóak a DIN 18183 „Gipszkartonból készült szerelőfalak”, és a DIN 4103 „Nem teherviselő belső válaszfalak” német szabványok.  Nehéz konzolterheléseket eredményeznek pl. a falra függesztett WC-kerámiák, mosdók és bidék. Nehéz konzolterhelések esetén a fellépő erőket a szerelési elemek révén közvetlenül az épületszerkezetbe kell bevezetni.

3. Hiba az üreges tér szigetelésénél

Az üreges tér szigetelését vastagságában az állványzathoz illeszkedően kell megválasztani, és azt lecsúszásmentesen kell beépíteni. Amennyiben a fallal szemben zaj- vagy tűzvédelmi követelmények is érvényesek, akkor az üreges tér szigetelését a gyártói adatoknak, vagy a megfelelő DIN 4102-4, illetve DIN 4109-33 szabványoknak megfelelően kell megválasztani. 

4. Hiba a burkolásnál

A burkolatnak minden esetben teljes felületűleg kell felfeküdnie a szerelési elemeken, mert különben repedések keletkezhetnek a csempéken. Alapvetően természetesen a követelményeknek megfelelő burkolatot kell alkalmazni. A burkolat a vízbehatási osztálytól és a konstrukciótól függően egy vagy több réteg gipszlemezből, rosttal erősített gipszlemezből, vagy cementkötésű lemezből állhat. 

5. Hiányosság a szakágak együttműködésénél

A burkolónak, a vízvezeték- és a villanyszerelőnek az előfalas szereléseknél együtt kell működniük, mert csak ezáltal jön létre egy, az igényeknek megfelelő komplett rendszer.

Forrás: haustec.de

Megosztás

Előző olvasása

Lakóépületek természetes szellőztetése – I. rész

Következő olvasása

Állami építkezéseknél további biztosítás kell a tervezőknek és a kivitelezőknek