
Bár kreditpontos képzésként már nem voltak érdekeltek a szakemberek, több mint hetvenen vettek részt a Hűtő- és Klímatechnikai Vállalkozások Szövetségének (HKVSZ) márciusi, Vecsésen megrendezett szakmai konferenciáján.
Az esemény fő témaköre az 573/2024 EU rendelet alapján hozott hazai jogszabályok gyakorlati alkalmazása volt, amivel korábban mi is foglalkoztunk már (itt írtunk erről).
Többek között arról is írtunk, hogy az új hűtőközegek bevezetésével változnak a szerelői jogosultság megszerzésének és meghosszabbításának feltételei. A korábbi „megújító vizsga” megszűnik, amelynek sikeres teljesítésével három évvel meghosszabbodott a képesítés érvényessége. A 2025. január 1-jén hatályba lépő új oktatási rendelet (1/2025 EM rendelet) szerint minden képesített szakembernek egy átképző vizsgát kell sikeresen teljesítenie, amelyben a kategóriájának megfelelő alternatív hűtőközegek ismereteit is bizonyítania kell. Ezt követően kétévente kötelező lesz egy vizsgával záruló szakmai továbbképzésen részt venni a jogosultság fenntartása érdekében.
A rendelet alkotója szerint a változások célja a szakmai felkészültség növelése és a biztonságos munkavégzés biztosítása az új típusú hűtőközegek alkalmazásával. Az eseményen egyébként előadást és fórumot tartottak a Nemzeti Klímavédelmi Hatóság szakértői is, Gurdon-Kiss Hermina és Dr. Kurunczi József Benedek.
„A tájékoztatás során – értelemszerűen – nem kaphattunk minden kérdésünkre kiforrott válaszokat” – mondta megkeresésünkre Várkonyi Nándor, a HKVSZ elnöke, tekintettel arra, hogy néhány útmutató és a képzési szabályzat jelenleg még kidolgozás alatt áll. A legfontosabb változásokról azonban beszámolt, mint hogy az F-gáz rendeletbe beemelt alternatív hűtőközegek képzési feltételeinek módosítása miatt a képesített szerelőknek az úgynevezett „átképző vizsgát” a jelenlegi képesítésének érvényessége lejárta előtt kell majd letennie, de legkésőbb 2029. március 1-ig.
„Ugyancsak lényeges változás, hogy a múlté lett a kreditpontos szakmai továbbképzések rendszere, ahol minden 50 kredit megszerzésével egy-egy év hosszabbítást lehetett elérni. Helyette lesz a már említett, kötelező érvényű szakmai továbbképzési szisztéma, amely által két-két évvel hosszabbítható az érvényesség” – emelte ki Várkonyi Nándor.
Még nincs elfogadott eljárásrendje a rendeletnek…
Felmerült az eseményen és a szakmában is elterjedt információ, hogy a hazai szabályozás miatt a szakmai képzéseken keresztül többen már másik európai uniós országban szerezték meg a jogosultságot, ilyen felkapott ország egyébként Szlovákia. Ezzel kapcsolatban a jelen lévő hazai hatósági szakembereket is kérdezték. Ami biztosan kijelenthető, hogy azok, akik nem Magyarországon szerezték meg a jogosultságot, nem kapcsolódhatnak be a hazai képzésekbe, és az itthoni munkavégzésük során is csak arra a tevékenységre kapnak jogosultságot, amire a megszerzett képesítésük feljogosítja őket, miközben a magyarországi szabályoknak megfelelően a rendszerhasználati eljárások és dokumentációs feladatok is az ő feladataik lesznek, ez megkerülhetetlen. Az eseményen az is elhangzott, hogy az eltelt tíz év alatt kirótt büntetéseket jellemzően rendszerhasználati problémák miatt szabtak ki.
Várkonyi Nándor arról is beszámolt, hogy az új hűtőközegek engedélyeztetése és várható használata miatt a képzéseknek számottevően megnő a felelősségi hatásuk, hiszen ezekhez az új anyagokhoz más technológiákat is kell majd alkalmazni. Többek között ezért is kell pontosan értelmezni a rendeletet, valamint a vonatkozó szabványok előírásait is be kell tartani a jövőben.
ZBT
Fotóillusztráció: Canva