Jelentős energiahatékonysági pályázatok jönnek vállalkozások számára (Frissítve!)

Több mint 440 milliárd forint értékben indít pályázatokat kifejezetten vállalatok számára az Energiaügyi Minisztérium.

Mint azt a szaktárca vezetője bejelentette, a Jedlik Ányos Energetikai Program tíz kiírásán egyebek mellett a vállalati energiahatékonyság javítására, céges energiatárolók létesítésére, biogáz és biometán előállítására, energetikai kutatás-fejlesztésre nyerhető a támogatás. Ezek mellett több felhívás szolgálja majd a Föld hőfokozat hasznosítását és a távhőrendszer korszerűsítését is.

Az is elhangzott, a pályázati program várhatóan fokozza a hazai fogyasztók ellátásának biztonságát, továbbá a zöldenergia termelés és tárolás ösztönzésével óvja a környezetet, valamint csökkenti a hazai cégek rezsikiadásait, ezzel javítva versenyhelyzetüket.

Lantos Csaba azt is bejelentette, részletek kidolgozása után rövidesen indul a pályázati kiírások társadalmi egyeztetése is.

Forrás: Energiaügyi Minisztérium
Fotóillusztráció: Canva


Közben az Energiaügyi Minisztérium energetikáért felelős államtitkára adott interjút a Portfóliónak. Ebben többek között arról beszélt, hogy a 440 milliárdos programban elérhető lesz visszatérítendő és vissza nem térítendő elem is.

Mint az olvasható a szaktárca államtitkárának válaszaiban, „három fő tématerület van. Az egyik pályázati csomag a vállalatokra és az ő energetikai versenyképességükre fókuszál. Itt elsősorban energiahatékonysági beruházásokra, gyártási folyamatok energetikai korszerűsítésére, az energiatárolás ösztönzésére kell gondolni. Emellett az áramhálózat további fejlesztése is fontos cél, így arra is lesz forrás.
A második pályázati csomag az időjárásfüggetlen energiatermelési technológiák támogatásáról szól. Ezeknek a projekteknek általában nagy a beruházási költségigényük, ezért ennek egy részét támogatásként szeretnénk nyújtani, és két főbb terület jön szóba: az egyik a geotermia, a másik pedig a biogáz és a biometán termelésnek az ösztönzése.
Földhővel főleg a távhőszektorban lehet a földgázfogyasztást kiváltani, és egyúttal a távhő költségeket sokkal kiszámíthatóbbá is lehet tenni.
Szeretnénk ehhez a támogatások révén állami ösztönzést nyújtani, hogy minél több helyen meg tudjanak valósulni ezek a projektek. Ezzel párhuzamosan az is támogatási cél, hogy ahol lehet, a biogázzal, biometánnal a földgáz felhasználást váltsuk ki, és minél több biometánt tudjunk betáplálni a magyar földgázhálózatba.
A harmadik pályázati csomag a távhőszektor beruházásait célozza meg, és egyrészt a távhőtermelés zöldítése a fő cél, másrészt a meglévő távhőrendszerek hatékonyabb működése”.

A teljes interjú ide kattintva olvasható el.

Megosztás

Előző olvasása

Vízellátással foglalkozó nemzetközi konferencia lesz Pécsett

Következő olvasása

Megjelent az ÉVOSZ 2025-ös építőipari elemzése