A november 13-14-én sikeresen megtartott idei Szervízkonferencia fő jellemzői számokban: 6 szekció, 18 előadás, 3 külföldi előadó, 6 kiállító, 115 fő résztvevő.
A szervízkonferencia előadásai és előadói
1. Természetes hűtőközegű rendszerek jelene és jövője Magyarországon a QPLAN Hűtéstechnika szemszögéből – Murin Örs, QPLAN Kft.
2. Ipari és szolgáltatói nagyteljesítményű hűtőberendezések tervezési és üzemeltetési gyakorlati tapasztalatai – Kecse-Nagy Mátyás, HKVSZ Telepített Hűtőberendezések Szakosztály vezetője
3. Néhány gondolat a hőszivattyúkról – Jakucs Tibor, Soós és Társa ZRt.
4. A legújabb trendek az ultrahangos légnedvesítők alkalmazhatósága kapcsán a hűtési és légkondicionálási projektekben – Brek Károly, Pálfi László, BR Gal Zöldautó Kft
5. Hűtőkamra-tervezés több aspektusból – Korbacska Ákos, szakmai oktató
6. Légfüggönyök hűtött terekhez – Nyárády Győző, Rosenberg Hungária Kft.
7. Légtechnikai és hűtőgépek gyakorlati zajcsökkentése – Tan Attila, Balázs & Balázs Kft.
8. A propán biztonságos használata az indirekt hűtés során – Peter Tomlein, SZCHKT főtitkár
9. A betonfödém termikus aktiválásának módszere főleg helyiséghűtési célra – Vajda József főiskolai tanár, PTE MIK
10. Súlyos épületgépészeti hibák a hőszivattyúk környezetében – egy hőszivattyú nem ugyanaz, mint egy folyadékhűtő! – Homor Miklós, Unical Kazán és Hőszivattyú Képviselet
11. A hőszivattyú ágazat fejlődése és a technológia potenciális korlátai – Vladimir Orovnicky, SZCHKT elnök, Daikin SK. 12. Természetes hűtőközegek – Rácz László mérnöktanár
13. 150 GWP alatti A2L, A3 hűtőközegek kezelésére vonatkozó szabványok és biztonsági kritériumok – Piblinger Tibor, Technológia Hűtés és Klíma Kft.
14. Termékfejlesztések a hűtőközeg-megszorítások tükrében – Pallós Levente, DAIKIN Hungary Kft.
15. Fókuszban a Honeywell megoldásai a kereskedelmi hűtés széndioxid-mentesítésének felgyorsítására minimális költséggel és magas hatékonysággal – Mohammed Youbi Idrissi, Honeywell Refrigerants
16. Hogyan járulhatnak hozzá a légkondicionáló berendezések és a hőszivattyúk az épületek széndioxid-mentesítéséhez és az F-gáz III-nak megfelelő európai célok eléréséhez? – Juhász László, CLIMALIFE Kft. 17. Hosszútávon fenntartható A2L megoldások – Sári Zsolt, LINDE Gáz Magyarország ZRt.
18. F-gáz kereskedelem aktuális helyzete – kihívások és megoldások, Gurdon-Kiss Hermina, Dr. Szabó Iván, Nemzeti Klímavédelmi Hatóság
19. Vitaindító: Retrofit és kvóták megszorításában – Sisák Csaba, Hűtőgép Centrum Kft.
A továbbiakban a konferencia gazdag programjából három előadást kiemelve azok legfontosabb gondolatait ismertetjük.
Légfüggönyök hűtött terekhez
Nyárády Győző, értékesítési vezető előadása bevezetőjében elmondta, hogy a légfüggöny nélküli hűtött terek esetében az ajtó nyitásakor megindul a légcsere a kamra és az előtte lévő tér között, vagyis a hideg levegő a padlószinten „kifolyik”, és helyét melegebb és nedvesebb levegő tölti ki. Ezáltal nem kívánatos jelenségekkel kell számolnunk, mint például a jegesedéssel és ködképződéssel, a láthatóság romlásával, valamint a hűtés teljesítményének csökkenésével.
A légfüggönyök alkalmazásának előnyei a következők:
- szabad, akadálymentes közlekedés az ajtón vagy kapun keresztül (nincs szalagfüggöny, vagy más fizikai akadály),
- csökkenti, vagy meggátolja a nedvesség bejutását (ezáltal kevesebb jég képződik a kamrában, nem romlik a hűtés hatásfoka, valamint nem képződik köd a kamrában, és a ködképződés nem emészt fel energiát),
- védi a kamrát a felmelegedéstől, így hűtési energiát takarít meg,
- megakadályozza a jegesedést a bejárat előtt a talajon, ezáltal biztonságos közlekedést tesz lehetővé,
- csökkenti vagy megakadályozza a jegesedést az ajtón, ezáltal javítja a munkakörülményeket.
A Rosenberg által kínált speciális megoldások hűtő- és fagyasztókanrákhoz:
- KOOL/KOOL BB/OPTIMA K légfüggönyök nagysebességű légsugárral a közepesen hideg ajtók védelmére,
- TWIN K/TWIN KPL dupla légsugaras megoldások 0 ∞C feletti hűtött terekhez, illetve olyan fagyasztó-kamrákhoz, ahol a kamra előtti tér nedvessége szabályozva van,
- TRIOJET SYSTEM nagy hatékonyságú légfüggöny rendszer, három levegősugárral, nagy ipari fagyasztókamrákhoz tervezve. Az a jelenség, hogy a három légsugár különböző hőmérsékletű gázai nehezen keverednek egymással, nagyon jó elhatárolást hoz létre a fagyasztókamra és a külső tér között.
Az előadó kitért arra, hogy légfüggönyök mellett mindenképpen javasolt gyorskapu alkalmazása, amelyek drasztikusan lecsökkentik azt az időt, amíg a kapu nyitva van, és alkalmazásuk csökkenti a légfüggönyök üzemidejét, ezzel további energiamennyiség takarítható meg.
Az előadó „Légfüggönyök, a belső légállapot hatékony védelme” című szakcikkét az ÉPÜLETGÉPÉSZ 2022/4. számában olvashatja.
Természetes hűtőközegek
Rácz László mérnöktanár előadásában a természetes (szerves) hűtőközegek legfontosabb tulajdonságait ismertette, így szólt az R32 (difluórmetán), R290 (propán) és R600a (izobután) hűtőközegekről. Ez utóbbi hűtőközeg kémiailag stabil, a szerkezeti anyagokat nem károsítja, kis hűtőközeg töltet szükséges a feltöltésekhez, olcsón előállítható, ásványi olajok használhatók hozzá, nem mérgező, de fokozottan tűzveszélyes, és a levegővel robbanóképes elegyet alkothat. Az R600a elsősorban a háztartási hűtőkészülékek hűtőközege. Kiemelte, hogy az izobután légköri nyomáson, -11,7 ∞C hőmérsékleten forr. Ebből következik, hogy a szívóoldali elpárolgási nyomás többnyire légköri nyomás alatti érték. Az R600a + 4 ∞C-hoz tartozó telítési nyomása 0,79 bar. Az előadáson ismertetett, tűz- és robbanásveszélyes hűtőközegek alkalmazása fokozott elővigyázatosságot, a szabványok előírásainak szigorú betartását követeli meg minden résztvevőtől.
Hosszútávon fenntartható A2L megoldások
Sári Zsolt történeti visszatekintésként elmondta, hogy Carl von Linde, a Müncheni Műszaki Egyetem professzora 1873-ban alkotta meg az első hűtőberendezését, majd erre alapozva 1892-ben megkezdődött a jéggyártó berendezések sorozatgyártása. A széndioxidot, vagyis az R744-et már a kezdetektől, vagyis a XIX. század második felétől használják hűtőközegként. A fluórozott szénhidrogének 1930-as években történő bevezetésével a széndioxid használata az 1950-es évekre megszűnt. Alacsony környezetterhelése miatt (ODP=0, GWP=1) azonban a széndioxid manapság újra népszerűvé válik a hűtőrendszerek körében, amikor a konstruktőrök a fluórozott szénhidrogének alternatíváit keresik. Az R744 további előnyei az alacsony toxicitás, a nem gyúlékony tulajdonság, a kiváló termodinamikai tulajdonságok és az alacsony üzemeltetési energiaigény. A hűtőközegek kockázatértékelésével kapcsolatban kiemelte, hogy nincs nagy különbség az A1 és az A2L hűtőközegek között, valamint hogy az A2L hűtőközegek gyúlékonysága kezelhető probléma.
Néhány résztvevő véleménye a konferenciáról
Korbacska Ákos szakoktató és a HKVSZ Felügyelőbizottságának tagja: „Nagyon sikeres konferencia volt a véleményem szerint, ami a remek szervezésnek volt köszönhető. Jó előadók, fontos témák, sok szakmai érdeklődő vett részt, külön gondoskodtatok az általam mélyen tisztelt professzorok dr. Maiyaleh Tarek és dr. Vajda József meghívásáról, valamint a szlovák hűtőszövetség elnökének és ügyvezetőjének Orovnicky és dr. Tomlein urak meghívásáról is. A program, az ellátás a helyszín, mind-mind szuper volt. A konferencián semmi zavaró körülmény nem volt, az ütemezés, az időbeosztás elismerést érdemel.
Számomra ez mindig nagy élmény, mert a hazai hűtő- és klímatechnikai cégek – azt hiszem – mind ott voltak és találkozhattam sok kedves ismerőssel. Köztük olyan fiatal tehetséges tervezők is, akikkel öröm volt beszélgetni. Lelkesedésük a szakma iránt, ötleteik, meglátásaik, egy-egy előadás témával kapcsolatos szakmai véleményük olyan tapasztalatokról, tudásról tanúskodik, amire a szakmának nagy szüksége van, és mindez könnyed fiatalos frissességgel párosul.
Ott voltak a BME frissen végzett hűtéstechnikai szakmérnök hallgatói is (köztük én is), ami azért nagy öröm, mert ez a képzés úgy tudom 15 év után most vált ismét lehetővé, köszönhetően a HKVSZ részéről Várkonyi Nándor és az egyetem részéről dr. Maiyaleh Tarek tanár úr közös erőfeszítéseinek.
Számomra a konferencia mindig is azt a hazai fórumot jelentette, ahol a szakemberek információhoz juthatnak és iránymutatást kaphatnak tervezési és szerelési gyakorlatukhoz egyaránt, a folyton változó műszaki kihívások közepette. Ezt a feladatát a konferencia teljességgel betöltötte.
Nagy kihívás az új F-gáz rendelet előírásainak való megfelelés. Hogyan lehet egyszerre megfelelni a környezetvédelmi szempontoknak és a műszaki alkalmazhatóságnak úgy, hogy az ember biztonságát ne veszélyeztessük. Úgy látszik, nincs minden szempontból megfelelő hűtőközeg és hűtőrendszer. A legmegfelelőbb kompromisszum keresése a feladat. A környezetbarát természetes hűtőközegek többsége fokozott biztonsági kockázatot jelent, mint például az R290 propán a gyúlékonyság, vagy a nagy nyomás miatt például az R744 (széndioxid) esetében. A retrofit hűtőközegek többsége jelentős teljesítménycsökkenést okoz, vagy nem is lehetséges a HFC hűtőközegek alacsony GWP-jű helyettesítése, ezért már a nem gyúlékony HFC-k gyúlékony közegű helyettesítése is szóbajön pl. Franciaországban R404A helyett az A2L besorolású R454C hűtőközeg esetében, mint hallottuk Mohammed Youbi Idrissi előadásában.
A gyúlékony hűtőközegek alkalmazásának biztonsági kockázatairól és a kockázat csökkentésére vonatkozó szabványelőírásokról is több előadást hallottunk. Az új F-gáz rendelet előírásait az NKVH munkatársai ismertették az Energiaügyi Minisztériumtól.
Én azt hiszem, mindenki megkapott minden új információt, ami a mindennapi gyakorlati szakmai munkát segíti. Ha ez most nem teljes azért van, mert most keressük azt a jó kompromisszumot a biztonság és a műszaki megfelelőség között, amit valószínűleg csak új technológiák megjelenése oldhat fel. (Pl. mikrocsöves hőcserélők a töltetmennyiség csökkentése miatt…) Talán már a következő konferencián ilyenekről is be lehet számolni, amit én várok.”
Peter Tomlein, az SZCHKT (Szlovák Hűtőszövetség) főtitkára, és Vladimir Orovnicky, az SZCHKT elnöke és a DAIKIN szlovák képviseletének az ügyvezetője: megköszönték a meghívást és az előadói felkérést, elégedettek voltak a szervezéssel és következő évben is szívesen jönnek. Sümeget kifejezetten ideális helyszínnek tartják a Szervizkonferenciához, javasolták, hogy ha nem muszáj, ne változzon a helyszín jövőre sem.
Szekeres Zoltán, Rosenberg Hungária Kft: „Nagyon jó előadások, színvonalas program, ideális helyszín.”
Cseh István, Eger: „Jó sokan összejöttek a szakmából, nem kis munka ekkora létszámot évről-évre összehozni.”
Wittinger Mátyás, Alfaco Kft: „Szuper volt a konferencia, köszönjük, hogy szervezitek!”
Zins Andrea, VATAM Kft: A Linde Gáz Magyarország ZRt.-nél hallottam először a HKVSZ-ről és a Szervizkonferenciáról. Rögtön négy képviselővel jelentkeztünk a konferenciára, és nagyon örülünk, hogy van Magyarországon egy ilyen szakmai szövetség, így azonnal be is léptünk, és a következő konferencián már kiállítóként is részt kívánunk venni.
A konferencia kiállítói voltak
- Rosenberg Hungária Kft.
- Panasonic Marketing Europe GmbH.
- Evikon Kft.
- Unical Kazán és Hőszivattyú Képviselet
- Vrec-Co Kft.
- Linde Gáz Magyarország ZRt.
A következő szakmai konferencia és kiállítás: 2025. március 26-án Vecsésen lesz.
Vajda József, Berzy Judith
Fotóillusztráció: Canva