Hiába az új technológiák egyre gyorsabb térhódítása a különböző szakmákban, a tankönyveknek több ellenőrzési körön kell átfutniuk, mire megjelenhetnek az oktatási rendszerben, ami sok időt igényel – többek között erről is beszélt az épületgépész.hu-nak a Műszaki Könyvkiadó ügyvezetője.
Az 1955-ben alapított Műszaki Könyvkiadó a kezdetektől fogva tankönyvekkel, tanulást és tanítást segítő taneszközökkel, legújabban pedig online könyvek kiadásával is foglalkozik. – Portfóliónkban minden épületgépészethez köthető szakmához elérhető tankönyv, legyen szó hűtő- és szellőzésrendszer-szerelő, központifűtés- és gázhálózatrendszer-szerelő, víz- és csatornaszerelő, vagy éppen épületgépész technikusi képzésről – mondja portálunknak a Műszaki Könyvkiadó és Kereskedelmi Kft. ügyvezetője, Tarrósi Ádám. Hozzáteszi, hogy a már jól ismert és bevált könyvek mellett jelenleg is több új, az épületgépészeti ágazatnak szóló tankönyvön dolgoznak, például gázellátás témakörben. Utóbbi taneszköz várhatóan már idén elérhető lesz az iskolák és a diákok számára. A Műszaki Könyvkiadó ügyvezetője úgy látja, hogy az épületgépész ágazatban változatlan igény mutatkozik a tankönyvekre, mely igényeknek a kiadó igyekszik minden értelemben megfelelni.
A szakmai könyv megírásán túl…
Elsőre talán azt is gondolhatnánk, nagyon egyszerű a tankönyvkiadási tevékenység, hiszen van egy téma, ehhez kell találni egy szerzőt, aki megírja a könyvet, majd a kiadó gondozásában elkészül a könyv, ezt követően pedig megrendelhetővé és használhatóvá válik. A tankönyvkiadás viszont ennél sokkal szabályozottabb és sokszereplős folyamat. – Ahhoz, hogy egy tankönyvet a kiadó fel tudja kérni a hivatalos tankönyvlistára, akkreditáltatni szükséges azt. Egy tankönyv 5 évre kaphat tankönyvi engedélyt. Ezután a szükséges átdolgozás és aktuális központi tantervnek megfeleltetést követően egy újabb akkreditációs eljárás keretében lehetséges hosszabbítani a tankönyvi engedélyt. A tankönyvlistáról pedig már a szabad tankönyvválasztás keretében válogathatnak a pedagógusok és az oktatási intézmények – magyarázza Tarrósi Ádám.
Egy tankönyv kiadása tehát nem csak egy szerzői megbízásból áll, ugyanis már egy megjelent szakmai könyvet is ötévente új eljárásban akkreditáltatni kell, miközben persze figyelemmel kísérik az adott szakmát érintő technológiai változásokat is. Egy tankönyv kifejlesztése és akkreditációja jellemzően 1-2 évet is igénybe vesz, így hosszú időnek kell eltelnie ahhoz, hogy egy új tankönyv elérhetővé váljon az oktatási intézmények számára. – Egy új szakmai tankönyvnek meg kell felelnie az aktuális, úgynevezett Képzési és Kimeneti Követelményeknek, mely azoknak az ismereteknek, jártasságoknak, készségeknek, képességeknek összessége, amelyek megszerzése esetén az adott szakmában oklevél kiadható – mondja az ügyvezető, aki azt is elárulja, az akkreditációs eljárás során a szerzők, kiadói lektorok és szakemberek együttműködése során kimunkált tankönyveket az ágazat szerinti illetékes minisztérium, valamint a Nemzeti Szakképzési és Felnőttoktatási Hivatal által felkért szakmai bírálók is ellenőrzik és véleményezik. A bírálói észrevételeknek meg kell feleltetni az engedélyeztetni kívánt tankönyveket, így azok tartalma többszörös ellenőrzésen esik át. – A kiadói lektor kiválasztásánál fontos szempont számunkra, hogy lehetőség szerint olyan szaktekintélyeket is felkérjünk erre a feladatra, akik versenypiaci szereplőként vannak jelen az adott szakmai területen, vizsgálva a tankönyvek gyakorlatias tartalmát – teszi hozzá Tarrósi Ádám.
Épületgépészeti szakmai könyvek és az online tér
Korábban itt mutattuk be Smidéliusz Béla: Fűtési rendszerek című kötetét, aki jelenleg is együtt dolgozik a kiadóval egy új tankönyv megjelentetésén. Az ügyvezetőtől azt is megtudtuk, a kiadó portfóliójába újdonságként érkezett a német Verlag Handwerk und Technik kiadótól licenszelt, ugyanakkor a magyar oktatás számára átdogozott és akkreditált Fémmegmunkálási táblázat-gyűjtemény (MK-5012), amely alapműként szolgálhat a gépek javításával, felújításával és gyártásával foglalkozó tanulók és szakemberek számára.
A szakemberek figyelmébe ajánlják tovább a Némethné Mile Gabriella által jegyzett Épületgépészeti alapfogalmak című könyv friss, 2023-as kiadását, valamint a szerző Cséki Istvánnal közösen megírt Épületgépészeti dokumentációk című könyvét. Épületgépészeti témában egyébként évek óta sikerrel használják az utóbb említett Cséki István szerző Vízellátás, csatornázás című könyvét és a hozzátartozó Segédletet, amely ismerteti a közműves vízellátás lehetőségeit, a víznyerési módokat és az épületek vízellátását a közműhálózatról. A kiadványokból a technikustanulók megismerhetik a vízellátás, csatornázás berendezési tárgyait és a közcsatorna-hálózat rendszerét.
A kiadó a digitális oktatás növekvő igényét figyelembe véve saját fejlesztésű OK! ONLINE KÖNYVEK tartalomszolgáltató rendszerén keresztül biztosítja a tankönyvek online digitális használatát pedagógusok és diákok számára. Az okkonyvek.hu weboldalon elérhető OK! Online Könyvek ötvözi a hagyományos és a digitális oktatás kínálta előnyöket. – Kiadványainkat folyamatosan bővülő számban tesszük elérhetővé online-könyv-formában is, határozott licencidőtartamra. Az online könyvek sokkal többet nyújtanak egy egyszerű lapozható digitális tankönyvnél. Folyamatosan és mind nagyobb számban fejlesztünk extra tartalmakat hozzájuk, melyeket úgynevezett „kiadói hotspot” (kép, hangfájl, videofilm, teszt, dokumentum, 3D-modell, link, jegyzet, animáció) formában helyezünk el az online kiadványokban. Ezen túl a felhasználóknak is lehetősége plusztartalmakat, hotspotokat létrehozni elhelyezni a könyvekbe, így alakítva ki egy saját, egyedi, komplex tananyagot – mondja végül Tarrósi Ádám.
ZBT
Fotóillusztráció: Freepik