Éves szinten 4,3 százalékkal csökkent az építőipari termelés, de már érzékelhető a növekedés

epitoipar-ksh-kutatas-2023-2024

2023 decemberében az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 4,3 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. Az építményfőcsoportok közül az épületek építésének termelése 6,0, az egyéb építményeké 0,5 százalékkal csökkent – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

A szezonálisan és munkanaphatással kiigazított indexek alapján az építőipar termelése 5,1 százalékkal nagyobb volt a novemberinél.

Január-decemberben az építőipar termelői árai átlagosan 15,9 százalékkal nőttek az előző évhez mérten.
2023 decemberében az építőipari ágazatok közül az épületek építésében 8,8, az egyéb építmények építésében 2,2 százalékkal nagyobb volt a termelés. A legnagyobb súlyú ágazat, a speciális szaképítés termelése 13,6 százalékkal visszaesett.

Új, megkötött szerződések: legalább már nincs csökkenés

A tavaly decemberben megkötött új szerződések volumene 0,6 százalékkal emelkedett, ezen belül az épületek építésére kötött szerződéseké 0,1 százalékkal mérséklődött, az egyéb építmények építésére vonatkozóké pedig 2,0 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.

Ezen belül az épületek építésére vonatkozó szerződéseké 20,2, az egyéb építményekre vonatkozóké 26,0 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól.
2023 egészében az építőipari termelés volumene 5,0, ezen belül az épületek építése 5,6, az egyéb építményeké 3,8 százalékkal csökkent az előző évhez képest.
2023-ban 11,2 százalékkal kisebb volumenű új szerződést kötöttek, ezen belül az épületekre kötöttek volumene 16,0, az egyéb építményekre vonatkozóké 4,4 százalékkal esett vissza.

Forrás: KSH

Nőttek a bérek, de visszaestek a megrendelések

2023 negyedik negyedévében az építőipar termelői árai 9,2 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához mérten. Az építőipar ágazatain belül az egyéb építmények építésében és a legnagyobb súlyú, speciális szaképítésben hasonló mértékben (9,9 és 9,7 százalékkal), míg az épületek építése vonatkozásában kevésbé (7,7 százalékkal) nőttek az árak 2022 negyedik negyedévéhez képest. A költségek – ezen belül elsősorban a munkabérek – növekedésének árfelhajtó hatását a megrendelések visszaesése mérsékelte – jegyezte meg a KSH. 
Az építőipar árai előző negyedévinél 1,0 százalékkal magasabbak voltak – tették hozzá a jelentésben.

Forrás: MTI / KSH
Fotóillusztráció: Freepik

Megosztás

Előző olvasása

Az építőipar is visszahúzta a közbeszerzési eljárások értékét 2023-ban

Következő olvasása

Modern hűtőmennyezet a bécsi Régi Posta épületében