Sziklai Ferenc reagált a márciusi lapszámban megjelent „A költségmegosztó pályázatról szakmai szemmel” szakcikkemre (Vita a Költségmegosztó Pályázat visszavonásáról 3. - Sziklai Ferenc viszontválasza, 2020. máj. 13.).
Fűtési rendszerek
Az Épületgépész 2020. márciusi számában jelent meg Csiha András „A költségmegosztó pályázatról szakmai szemmel” című szakcikke – vitázva a 2019. decemberben megjelent írásommal. Tömören reagálok rá, mert különben felesleges, belterjes vita alakulna ki ebből.
Sziklai Ferencnek az Épületgépész 2019. decemberi számának 13-15. oldalain megjelent cikke a ZFR-TÁV/2019 pályázat visszavonása mellett érvel, ezzel kapcsolatban szeretném jelentősen eltérő véleményemet megfogalmazni.
2019. június 17-én megjelent a ZFR-TÁV/2019 kódszámú pályázat („Okos költségmegosztás alkalmazásának elterjesztése, radiátor csere alprogram” címmel), amelynek tömörített változatát a MIHŐ (Miskolci Hőszolgáltató Kft.) 2019. augusztus havi Hírmondója ismertette. Valószínűleg az ország többi hőszolgáltatója is közzé tette. Elolvastam, mint érintett lakó; elolvastam, mint nem ifjonc épületgépész szakember és elkeseredésemben leírtam szakmai és emberi gondolataimat.
A vita nyugvópontra tétele érdekében viszontválaszaimban nem térek ki a könyv szerzője által nem “fontosabbnak” ítélt megállapításokra (5., 6. és 13. pontok), és azokra a megállapításaimra sem, amelyeket a szerző elfogadott (1., 3., 4.).
Viszontválaszaimat az eredeti megállapításaim pontjaira való hivatkozással adom meg.
Az ÉPÜLETGÉPÉSZ legutóbbi két számában kibontakozott vitában most az első szakcikk szerzője reagál a szóban forgó szakkönyv szerzőjének válaszára.
Lapunk 2019. decemberi számának 28.-30. oldalain Kardos Ferenc és dr. Vajda József tollából jelent meg „A direkt elektromos árammal való fűtés lenne a jövő fűtési technológiája?” című cikk, amelyben a szerzők ifj. Czinege Károly „Az elektromos fűtés a jövő megoldása! Optimális beruházás, maximális komfortérzet” című könyvével kapcsolatban fogalmaztak meg néhány, a könyv szerzőjének véleményétől esetenként eltérő gondolatot. Jelen írásunkban a könyv szerzője válaszol a decemberi szakcikk megállapításaira, ami itt érhető el, valamint a nyomtatott lap pdf-változatában is olvasható.
Szakcikkünkben „Az elektromos fűtés a jövő megoldása! Optimális beruházás, maximális komfortérzet” című, elsősorban a laikus lakástulajdonosok számára ifj. Czinege Károly által írt könyvet végigolvasva fogalmazunk meg néhány, a szerző véleményétől esetenként eltérő gondolatot. Ezek érintik a direkt elektromos fűtések létjogosultságát, a költségek, a hőtárolás, valamint az elektromos áram napelemekkel történő kiváltásának kérdését.
Energiahatékony Daikin rendszer került beépítésre a Promenade Gardens irodaházba, amely nemcsak a megfelelő hőkomfort elérésében játszik fontos szerepet, de a környezettudatos tervezés követelményeinek is megfelel, és a közel nulla energetikai szint elérését is támogatja.